Պատերազմի բերումով ԼՂ մուտք գործած ԶՈւ ստորաբաժանումները վերադառնում են ՀՀ. Արմեն Գրիգորյանը՝ ՊԲ-ում ծառայության մասին (Արմենպրես)
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդգծում է, որ Արցախի Հանրապետությունում Հայաստանից զորակոչված ժամկետային զինծառայողներ չեն լինի, սակայն հավելում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զորակոչիկները կշարունակեն զորակոչվել պաշտպանության բանակում ծառայելու:
Արմեն Գրիգորյանն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում, որը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պարոն Գրիգորյան, վերջին շրջանում առավել հաճախ են դարձել քննադատություններն առ այն, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղից հանում է զորքերը, այդպիսով ԼՂ-ն թողնելով անպաշտպան: Ինչպե՞ս եք արձագանքում այս քննադատություններին:
-Պատերազմի ընթացքում ՀՀ ԶՈւ մի շարք ստորաբաժանումներ օգնության են հասել ԼՂ Պաշտպանության բանակին: Հրադադարի հաստատումից եւ ԼՂ-ում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումից հետո ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների դուրսբերումը ԼՂ-ից տրամաբանական է:
-Բայց դա չի նշանակո՞ւմ Լեռնային Ղարաբաղն իրոք անպաշտպան թողնել:
-Ոչ, որովհետեւ նախկինում էլ ԼՂ անվտանգության ապահովման գործառույթն իրականացրել է ԼՂ Պաշտպանության բանակը: Եվ այս առումով որեւէ բան չի փոխվում: Չնայած՝ պետք է մի բան արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը պիտի անվտանգության երաշխիք լինի:
-Բայց Փառուխի դեպքերը ցույց տվեցին, որ այդպես չէ...
-Փառուխի դեպքերը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եւ կիրառելի միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են: Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները ներխուժեցին Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտի: Ռուսաստանի Դաշնությունը մեզ հավաստիացրել է, որ ներխուժած ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս գան այնտեղից, եւ մենք հույս ունենք, որ ՌԴ խաղաղապահ ուժերը կապահովեն ապօրինի ներխուժած ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտուց: ՌԴ խաղաղապահ ուժերի առկայությունն ինքնին վկայում է ԼՂ բնակչության համար իրական գոյաբանական վտանգի առկայության հանգամանքի ընդունում ՌԴ կողմից, և խաղաղապահ ուժերն առանցքային նշանակություն ունեն ԼՂ հայության անվտանգության երաշխավորման գործում։
-Բայց ճշգրիտ լինելու համար. ԼՂ-ում Հայաստանի Զինված ուժերի ժամկետային զինծառայողները փոխարինվում են պայմանագրայիններո՞վ, թե ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են գալիս ԼՂ-ից:
-Ճշգրիտ լինելու համար արձանագրենք: Պատերազմի բերումով ՀՀ ԶՈւ մի շարք ստորաբաժանումներ ՊԲ-ին օգնելու նպատակով մուտք են գործել ԼՂ: Հրադադարի հաստատումից հետո նրանք վերադառնում են Հայաստանի Հանրապետություն: Այս գործընթացը մոտ է ավարտին եւ սեպտեմբերին կավարտվի: Ինչ վերաբերում է Պաշտպանության բանակին, այն Լեռնային Ղարաբաղում է եղել եւ շարունակում է այնտեղ մնալ:
-Այսինքն՝ հայաստանյան ժամկետային զինծառայողներ սեպտեմբերից հետո չե՞ն լինելու ԼՂ-ում:
-Ոչ: Բայց ԼՂ իշխանություններից մեր ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի զորակոչիկները, ինչպես նախկինում, զորակոչվելու են ՊԲ-ում ծառայելու:
-Իսկ պայմանագրայիննե՞ր:
-ԼՂ իշխանություններից մեր ստացած տեղեկությունների համաձայն` ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ՊԲ-ում կծառայեն նաեւ պայմանագրայիններ:
-Նաեւ Հայաստանի՞ց:
-Հայաստանից ԼՂ Պաշտպանության բանակ պայմանագրայիններ չեն զորակոչվում: Ըստ անհրաժեշտության՝ ԼՂ-ն տեղում է կազմակերպում պայմանագրային զինծառայողների ներգրավում:

The Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan emphasizes that conscripts from Armenia will no longer be deployed to the Republic of Artsakh for military service.
Grigoryan added that conscripts in Artsakh will continue being conscripted to military service in the Artsakh Defense Army.
ARMENPRESS: Mr. Grigoryan, there’s been much criticism recently saying that the Republic of Armenia is withdrawing troops from Nagorno Karabakh, thus leaving Nagorno Karabakh undefended. How would you respond to this criticism?
Grigoryan: During the war a number of units from the Armed Forces of the Republic of Armenia went to help the Defense Army of NK. After the establishment of the ceasefire and the deployment of the peacekeeping contingent of the Russian Federation the withdrawal of the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia from NK is logical.
ARMENPRESS: But doesn’t this mean that Nagorno Karabakh is indeed being left undefended?
Grigoryan: No, because in the past the function of ensuring the security of NK was again being fulfilled by the NK Defense Army. And nothing is being changed in this regard. Although, it should be noted for the record that the deployment of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh should be a security guarantee.
ARMENPRESS: But the events in Parukh showed that this is not the case….
Grigoryan: The events in Parukh were a gross violation of the 2020 November 9 trilateral statement and applicable international law. The Azerbaijani Armed Forces invaded into the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh. The Russian Federation assured us that the invading Azerbaijani forces must withdraw, and we hope that the Russian peacekeeping forces will ensure the withdrawal of the Azerbaijani units that have illegally invaded into the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh. The presence of the Russian peacekeeping forces in itself shows Russia’s accepting the fact that there is a real existential threat for the population of NK and the peacekeeping forces have a key significance in guaranteeing the security of the Armenians of NK.
ARMENPRESS: Please clarify: Are the conscripted servicemen of the Armed Forces of Armenia in NK being replaced with contract (voluntary) servicemen or are the units of the Armed Forces of Armenia withdrawing from NK?
Grigoryan: Let me clarify to be clear. Due to the war, a number of units of the Armed Forces of Armenia entered NK to help the Defense Army. After the establishment of the ceasefire they are returning to the Republic of Armenia. This process is nearing completion and will end in September. Regarding the Defense Army: it has been and continues to be in Nagorno Karabakh.
ARMENPRESS: This means that no conscripted servicemen from Armenia will be deployed in NK from September?
Grigoryan: Yes. But according to information received from NK authorities the conscripts of Nagorno Karabakh will continue serving in the Defense Army just like before.
ARMENPRESS: What about contract (voluntary) servicemembers?
Grigoryan: According to information received from NK authorities, contract servicemen will continue serving in the Defense Army just like before.
ARMENPRESS: From Armenia also?
Grigoryan: Contract servicemembers from Armenia are not deployed to the NK Defense Army. Upon necessity, NK is organizing the involvement of contract servicemembers on spot.