Քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստ:
Շարունակվել է նախորդ նիստի օրակարգի շրջանակում արծարծված թեմաների քննարկումը: Անդրադարձ է եղել Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսված՝ Պարեկային ծառայության ներդրման ուղղությամբ աշխատանքներին: Արծարծվել են, մասնավորապես, Պարեկային ծառայության կառուցվածքին, մեքենաների ձեռքբերման գործընթացին, Ծառայությունում կանանց ներգրավվածության ավելացման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին վերաբերող հարցեր:
Հաջորդիվ քննարկվել է ստեղծվելիք Ներքին գործերի նախարարության շրջանակում Ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների նոր մոդելը: Մանրամասներ են ներկայացվել մարզային վարչությունների վերակազմակերպման վերաբերյալ, անդրադարձ է արվել տարածքային ստորաբաժանումների գործունեության համակարգմանը, կառուցվածքին և գործառույթներին առնչվող հարցերի:
Վարչապետը նշել է, որ Ոստիկանության բարեփոխումների արդյունքում ակնկալվում է ունենալ ավելի օպտիմալ կառուցակարգեր, կրկնվող գործառույթների բացառում և աշխատավարձերի բարձրացում: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքներն այս տրամաբանության ներքո՝ ընդգծելով թվայնացման օրակարգի և պետական մարմինների փոխգործելիության կարևորությունը:
Նիստում քննարկվել է նաև բջջային հավելվածի միջոցով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ հաղորդում տալու կարգի կիրարկման ընթացքը, ներկայացվել է համապատասխան վիճակագրություն: Մտքեր են փոխանակվել համակարգի կիրառման ընթացակարգերի պարզեցման շուրջ: Այս առումով, վարչապետ Փաշինյանը տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ:

Police Reform Process Discussed at Government
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a session of the Police Reforms Coordination Council took place.
The discussion of the topics covered at the previous session continued. Reference was made to the work on the introduction of the Patrol Service provided by the Police Reform Strategy. In particular, issues related to the structure of the Patrol Service, the process of purchasing vehicles, measures taken to increase the involvement of women in the Service were discussed.
Next, the new model of territorial divisions of the Police within the framework of the Ministry of Internal Affairs that is expected to be established in the near future was discussed. Details were presented on the reorganization of regional departments, the issues related to the coordination, structure and functions of territorial divisions were addressed.
The Prime Minister noted that as a result of the Police reforms, it is expected to have more optimal structures, exclusion of same-type functions and salary increase. The Head of the Government instructed to continue the work under this logic, emphasizing the importance of the digitalization agenda and the interoperability of state bodies.
The session also addressed the implementation of the procedure for reporting traffic rules violations through the mobile application, relevant statistics were presented. The participants of the session exchanged ideas on simplification of the procedures for applying the system. In this regard, Prime Minister Pashinyan gave specific instructions.