Քննարկվել է Ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստ:
Շարունակվել է նախորդ նիստի օրակարգի շրջանակում արծարծված թեմաների քննարկումը: Անդրադարձ է եղել Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսված՝ Պարեկային ծառայության ներդրման ուղղությամբ աշխատանքներին: Արծարծվել են, մասնավորապես, Պարեկային ծառայության կառուցվածքին, մեքենաների ձեռքբերման գործընթացին, Ծառայությունում կանանց ներգրավվածության ավելացման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին վերաբերող հարցեր:
Հաջորդիվ քննարկվել է ստեղծվելիք Ներքին գործերի նախարարության շրջանակում Ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների նոր մոդելը: Մանրամասներ են ներկայացվել մարզային վարչությունների վերակազմակերպման վերաբերյալ, անդրադարձ է արվել տարածքային ստորաբաժանումների գործունեության համակարգմանը, կառուցվածքին և գործառույթներին առնչվող հարցերի:
Վարչապետը նշել է, որ Ոստիկանության բարեփոխումների արդյունքում ակնկալվում է ունենալ ավելի օպտիմալ կառուցակարգեր, կրկնվող գործառույթների բացառում և աշխատավարձերի բարձրացում: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքներն այս տրամաբանության ներքո՝ ընդգծելով թվայնացման օրակարգի և պետական մարմինների փոխգործելիության կարևորությունը:
Նիստում քննարկվել է նաև բջջային հավելվածի միջոցով ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ հաղորդում տալու կարգի կիրարկման ընթացքը, ներկայացվել է համապատասխան վիճակագրություն: Մտքեր են փոխանակվել համակարգի կիրառման ընթացակարգերի պարզեցման շուրջ: Այս առումով, վարչապետ Փաշինյանը տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ:

В правительстве Армении обсужден процесс реализации реформ полиции
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Координационного совета по реформам полиции.
Было продолжено обсуждение затронутых в рамках повестки предыдущего заседания тем. Была затронута предусмотренная Стратегией реформы полиции работа по внедрению Патрульной службы. В частности, были обсуждены вопросы, связанные со структурой Патрульной службы, процессом закупки транспортных средств и мероприятиями по увеличению вовлеченности женщин в Патрульную службу.
Затем была обсуждена новая модель территориальных подразделений полиции в рамках министерства внутренних дел. Были представлены подробности относительно реорганизации областных управлений, затронуты вопросы, связанные с координацией, структурой и функциями территориальных подразделений.
Премьер-министр отметил, что в результате реформ полиции ожидается иметь более оптимальную структуру, исключить повторяющиеся функции и повысить заработную плату. Глава правительства поручил продолжить работу в рамках этой логики, подчеркнув важность повестки цифровизации и интероперабельности государственных органов.
В ходе заседания был также обсужден процесс применения порядка информирования о нарушениях ПДД через мобильное приложение, была представлена соответствующая статистика. Состоялся обмен идеями по упрощению процедур применения системы. В этой связи премьер-министр Пашинян дал конкретные поручения.