Եվրոպացի քաղաքական գործիչները չեն պատկերացնում իրենց առջև ծառացած խնդիրները. ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար
asiasociety
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար (1973-1977) և նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական (1969-1975) Հենրի Քիսինջերը կարծում է, որ ներկայիս եվրոպացի քաղաքական գործիչները չունեն ուղեցույցներ և չեն հասկանում իրենց առջև դրված խնդիրները: Այս գնահատականը նա տվել է Bloomberg-ին տված հարցազրույցում։
Նախկին պետքարտուղարի խոսքով ներկայիս «եվրոպացի քաղաքական գործիչները չունեն կողմնորոշիչներ և չեն պատկերացնում իրենց առջև ծառացած խնդիրները»: Քիսինջերը, մասնավորապես, քննադատության է ենթարկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին, որպես օրինակ նշելով Գերմանիայի առաջին դաշնային կանցլեր Կոնրադ Ադենաուերին (1949-1963) և գեներալ Շառլ դը Գոլին, որը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին գլխավորել Է ֆրանսիական դիմադրության շարժումը և այնուհետև դարձել Հինգերորդ Հանրապետության հիմնադիրն ու առաջին նախագահը (1959-1969):
Ավելի վաղ Քիսինջերը կարծիք էր հայտնել, որ Միացյալ Նահանգներն ու աշխարհն ընդհանուր առմամբ ավելի կարկառուն քաղաքական առաջնորդների կարիք ունեն:

Лидеры Европы не понимают стоящих перед ними задач: Киссинджер
Бывший госсекретарь (1973-1977) и помощник президента США по национальной безопасности (1969-1975) Генри Киссинджер считает, что нынешние европейские политики не имеют ориентиров и не понимают стоящих перед ними задач. Как передает ТАСС, такую оценку он изложил в интервью агентству Bloomberg, которое было опубликовано во вторник.
По словам бывшего госсекретаря, у нынешних "европейских политиков нет ориентиров и понимания стоящих перед ними задач". Киссинджер, в частности, подверг критике президента Франции Эмманюэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца, в пример которым он поставил первого федерального канцлера ФРГ (1949-1963) Конрада Аденауэра и генерала Шарля де Голля, возглавившего в годы Второй мировой войны французское движение Сопротивления и затем ставшего основателем и первым президентом (1959-1969) Пятой республики.
Ранее Киссинджер высказывал мнение о том, что Соединенные Штаты и мир в целом нуждаются в более выдающихся политических лидерах. В интервью газете USA Today он ответил утвердительно на вопрос о том, обеспокоен ли он тем, что лидеры, в которых, по его словам, нуждаются США и весь мир, "не появятся вовремя". При этом бывший госсекретарь убежден, что новые лидеры справятся с поставленными перед ними задачами, как это происходило в прошлом.