Լավրովը հայտարարել է Ուկրաինայում հատուկ գործողության աշխարհագրության ընդլայնման մասին
Ուկրաինայում ռուսական ռազմական գործողության խնդիրները փոխվել են և այժմ Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների (DNR և LNR) տարածքներից բացի ներառում են նաև այլ տարածքներ: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին և RT-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ գործողության աշխարհագրության ընդլայնումը, ի թիվս այլ բաների, պայմանավորված է Կիևին ամերիկյան HIMARS բազմակի հրթիռային համակարգերի մատակարարմամբ։ Լավրովն ընդգծել է, որ քանի որ Արևմուտքն ավելի ու ավելի շատ հեռահար զենքեր է տրամադրում Կիևին, ապա գործողության աշխարհագրական նպատակներն էլ ավելի առաջ կշարժվեն ներկայիս գծից։
ԱԳՆ-ը ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանը չի կարող թույլ տալ, որ այնպիսի զենքեր գտնվեն Ուկրաինայի նախագահ Վլադմիր Զելենսկիի կողմից վերահսկվող տարածքներում, որոնք կարող են ուղիղ վտանգ ներկայացնել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքի և այն հանրապետությունների նկատմամբ, որոնք անկախություն են հռչակել:

Лавров заявил о расширении географии спецоперации на Украине
Задачи военной операции России на Украине изменились и теперь включают не только территории Донецкой и Луганской народных республик (ДНР и ЛНР). Об этом в интервью РИА Новости и RT заявил глава МИД России Сергей Лавров, передает Lenta.ру
Он обратил внимание, что расширение географии операции произошло в том числе из-за поставок Киеву американских реактивных систем залпового огня (РСЗО) HIMARS. Лавров подчеркнул, что по мере предоставления Западом все более дальнобойного оружия Киеву, географические цели операции будут отодвигаться от нынешней линии еще дальше.
Глава МИД указал, что Россия не может допустить нахождения на той части украинской территории, которую будет контролировать президент Украины Владимир Зеленский, оружия, способного представлять прямую угрозу территории РФ ''и территории тех республик, которые объявили о своей независимости''.