Հայաստանն ակնկալում է Ալբանիայի աջակցությունը հայկական ժառանգությունն Ադրբեջանի աղավաղելուց զերծ պահելու հարցում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ալբանիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուելա Հայդարագային (նստավայրը՝ Աթենք):
Նշենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ալբանիայի նորանշանակ դեսպան Լուելա Հայդարագան հուլիսի 20-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է տիկին դեսպանին, շնորհավորել պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-ալբանական կապերի զարգացման: Արթուր Մարտիրոսյանը համոզմունք է հայտնել, որ վերջինս իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ալբանիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Դեսպան Հայդարագան ընդունելության համար շնորհակալություն է հայտնել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալին և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ընդհանրությունները բազմաթիվ են, իսկ կրթական, մշակութային ու մի քանի այլ ուղղություններով առկա է սերտ համագործակցության շատ ավելի մեծ ներուժ:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ պատմական, մշակութային ընդհանրություններից զատ՝ Ալբանիայի հետ համագործակցությունը յուրահատուկ է նաև նրանով, որ Ալբանիան՝ որպես անցումային երկիր, ունի էական հաջողություններ, որոնք կարող են նկատի առնվել Հայաստանի կրթության, մշակույթի, գիտության և մյուս ոլորտների զարգացման համատեքստում։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով կրթության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քաջալերել այդ ոլորտների կառույցներին համագործակցության ծավալման առումով։ Որպես առաջին քայլ մատնանշվել է «Էրազմուս+», «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրերի շրջանակներում միջբուհական համագործակցության հնարավորությունը, մշակութային փոխայցելությունները, երիտասարդական կառույցների միջև համագործակցությունը։
ՀՀ-ում Ալբանիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև մշակույթի ոլորտում հայ-ալբանական համագործակցությունը սերտացնելու անհրաժեշտությանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ նշելով, որ հայկական կողմն այս առումով ակնկալում է միջազգային հանրության, այդ թվում և Ալբանիայի աջակցությունը, որպեսզի Ադրբեջանը զերծ մնա հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց և աղավաղելուց:
Դեսպան Լուելա Հայդարագան արձագանքել է՝ Ալբանիայի Հանրապետության կառավարությունը քաջատեղյակ է ստեղծված իրավիճակին, և պատրաստակամություն է հայտնել մտահոգությունները փոխանցել Ալբանիայի կառավարությանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դեսպան Լուելա Հայդարագային նաև հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվելիք «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնին՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանում նախատեսված միջոցառմանը մասնակցելու են շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ և տիեզերագնացներ, երաժշտության և արվեստի համաշխարհային դեմքեր, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչներ:

Армения рассчитывает на поддержку Албании в вопросе сохранения армянского культурного наследия в Азербайджане
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Албания в РА Луэлу Хайдарагу (резиденция в Афинах), сообщает ''Арменпресс'' со ссылкой на Министерство ОНКС.
Артур Мартиросян приветствовал посла, поздравил ее с назначением на должность и пожелал плодотворной работы во благо развития армяно-албанских отношений. Артур Мартиросян выразил уверенность, что посол будет способствовать дальнейшему укреплению и углублению отношений между Арменией и Албанией.
Посол Хайдарага поблагодарила заместителя министра за прием и подчеркнула, что между двумя странами есть много общего, и есть гораздо больший потенциал для тесного сотрудничества в сфере образования, культуры и ряде других.
Заместитель министра отметил, что, помимо исторической и культурной общности, сотрудничество с Албанией уникально еще и тем, что Албания, как страна переходного периода, имеет значительные успехи, которые можно рассматривать в контексте развития образования, культуры, науки и других сфер Армении.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в сферах образования, культуры и вопросов молодежи в двустороннем и многостороннем форматах. Выразили готовность поощрять структуры этих сфер в плане расширения сотрудничества. В качестве первого шага была отмечена возможность межвузовского сотрудничества, взаимных визитов, сотрудничества молодежных структур в рамках программ ''Эразмус+'', ''Горизонт Европа''.
На встрече была затронута и необходимость укрепления армяно-албанского сотрудничества в сфере культуры.
Замминистра обратил внимание посла на проблему сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате 44-дневной войны, отметив, что армянская сторона рассчитывает на поддержку международного сообщества, в том числе и Албании в вопросе того, чтобы Азербайджан воздерживался от уничтожения и искажения армянского культурного наследия.
Посол Луэла Хайдарага ответила, что правительство Республики Албания хорошо осведомлено о ситуации, и выразила готовность еще раз довести эту обеспокоенность до сведения правительства Албании.
Заместитель министра пригласил Луэлу Хайдарагу принять участие в ''STARMUS VI. 50 лет на Марсе'', который пройдет в Армении с 5 по 10 сентября. Он сообщил ей, что в запланированном в Армении мероприятии примут участие около 50 всемирно известных ученых, инженеров и космонавтов, представителей технологического сектора, мировых деятелей музыки и искусства, среди них и лауреаты Нобелевской премии.