Խերսոնի մարզում ստեղծվում է ընտրական հանձնաժողով՝ Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտնելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու համար
© Sergei Malgavko/TASS
Խերսոնի մարզում ստեղծվում է ընտրական հանձնաժողով, որը զբաղվելու է Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտնելու նպատակով հանրաքվե անցկացնելու հարցերով:  Հանձնաժողովի կազմում կընդգրկվի յոթ անդամ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Խերսոնի շրջանի Գերագույն պետական ​​վարչակազմի ղեկավարի 2022 թվականի հուլիսի 22-ի հրամանագրով ստեղծվել է Խերսոնի շրջանի ընտրական հանձնաժողով՝ բաղկացած յոթ անդամից՝ երեք տարի պաշտոնավարման ժամկետով, ինչպես նաև հայտարարվել է թեկնածուների առաջարկների ընդունում»,- ասվում է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ հանձնաժողովը՝ ի թիվս այլ հարցերի, ձևավորվում է Խերսոնի շրջանը Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտցնելու նպատակով հանրաքվե անցկացնելու համար:
Մամուլի ծառայությունն ընդգծել է, որ «ազատագրված Խերսոնի շրջանի բնակիչները բոլոր իրավունքներն ունեն հայտնելու իրենց կարծիքը շրջանի ապագայի վերաբերյալ»:
Թեկնածուների առաջարկներ ընտրական հանձնաժողով կարող են ուղարկել հասարակական միավորումները, կազմակերպությունները և այլ կառույցներ:

Kherson Region Creates Election Committee for Referendum on Joining Russia
A seven-member election committee to conduct a referendum on acceding to Russia is being created in the Kherson Region, the press service of the region’s military-civilian administration said on Saturday, TASS reports.
"According to the July 22, 2022 decree by the head of the Kherson Region’s military-civilian administration, an election committee of the Kherson Region is being created numbering seven members with a three-year term of tenure and nominations are being accepted," the statement said. It is specified that the committee is being formed also for holding a referendum on the Kherson Region joining Russia.
The press service stressed that the residents of the liberated Kherson Region have the right to express their opinion on the future of the region. "According to global practice, [the Kherson Region] will establish this through elections and referendums," the statement noted.