Խերսոնի մարզում ստեղծվում է ընտրական հանձնաժողով՝ Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտնելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու համար
© Sergei Malgavko/TASS
Խերսոնի մարզում ստեղծվում է ընտրական հանձնաժողով, որը զբաղվելու է Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտնելու նպատակով հանրաքվե անցկացնելու հարցերով:  Հանձնաժողովի կազմում կընդգրկվի յոթ անդամ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Խերսոնի շրջանի Գերագույն պետական ​​վարչակազմի ղեկավարի 2022 թվականի հուլիսի 22-ի հրամանագրով ստեղծվել է Խերսոնի շրջանի ընտրական հանձնաժողով՝ բաղկացած յոթ անդամից՝ երեք տարի պաշտոնավարման ժամկետով, ինչպես նաև հայտարարվել է թեկնածուների առաջարկների ընդունում»,- ասվում է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ հանձնաժողովը՝ ի թիվս այլ հարցերի, ձևավորվում է Խերսոնի շրջանը Ռուսաստանի Դաշնության կազմի մեջ մտցնելու նպատակով հանրաքվե անցկացնելու համար:
Մամուլի ծառայությունն ընդգծել է, որ «ազատագրված Խերսոնի շրջանի բնակիչները բոլոր իրավունքներն ունեն հայտնելու իրենց կարծիքը շրջանի ապագայի վերաբերյալ»:
Թեկնածուների առաջարկներ ընտրական հանձնաժողով կարող են ուղարկել հասարակական միավորումները, կազմակերպությունները և այլ կառույցներ:

В Херсонской области создается избирком для проведения референдума по вхождению в РФ
Избирательная комиссия для проведения референдума по вхождению в РФ создается в Херсонской области, в ее состав войдут семь членов. Об этом в субботу сообщили в пресс-службе военно-гражданской администрации (ВГА) региона, передает ТАСС
"Указом главы ВГА Херсонской области от 22 июля 2022 года создается избирательная комиссия Херсонской области в составе семи членов со сроком полномочий три года и объявляется прием предложений по кандидатурам", - говорится в сообщении. Уточняется, что комиссия формируется в том числе для проведения референдума о вхождении Херсонской области в состав РФ.
В пресс-службе подчеркнули, что жители освобожденной Херсонской области имеют полное право высказать свое мнение по вопросу о будущем региона. "Согласно мировой практике, [Херсонская область] будет это устанавливать через проведение выборов и референдумов", - отмечается в сообщении.
Предложения по кандидатурам в состав избиркома могут направить общественные объединения, организации и иные формы организации граждан.