ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ողջ ուշադրությունը սևեռել է միայն Ուկրաինայում տեղի ունեցող գործընթացների վրա. Էդուարդ Աղաջանյան
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանում ներկայացված զեկույցներում հայկական պատվիրակությունը 3 փոփոխություն է նախաձեռնել, որոնք վերաբերել են նաև գերիների առկախված խնդրին, մշակութային ժառանգության պահպանմանը, սակայն դրանք չեն ընդունվել, այս մասին ասաց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, հաղորդում է Aysor:
Ձմեռային նստաշրջանի նիստի հենց առաջին օրը համընկել է Ուկրաինայի իրադարձությունների հետ:
«Ցավոք, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովն իր ամբողջ ուշադրությունը սևեռել է կոնկրետ մի կետի վրա, այն է՝ Ուկրաինայում տեղի ունեցող գործընթացները:Այդ պահից սկսած՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ամբողջ ուշադրությունը սևեռված էր այս կոնֆլիկտի վրա: Գործնականում, մեղմ ասած, շատ դժվար էր որևէ այլ հարցի վրա սևեռել խորհրդարանական վեհաժողովի ուշադրությունը, այդ թվում, բնականաբար, նաև մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների վրա», - նշեց Աղաջանյանը:
Ամառային ամփոփիչ նստաշրջանում, որի շրջանակում հաստատվում է տարեկան զեկույցը, հայկական կողմը նախաձեռնել էր երեք փոփոխություն, որոնցից 2-ը պետք է տեղ գտնեին քաղաքական հարցերով զեկույցում, մեկը՝ մարդու իրավունքների հարցերով զեկույցում:
«Սրանք վերաբերում էին տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, այն կոնֆլիկտին, որը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից ի վեր գործնականում շարունակվում է, և կան առկախված հարցեր, որոնք չեն լուծվում», - ասաց Էդուարդ Աղաջանյանը:

Сосредоточились на Украине, "забыв" о других конфликтах: Агаджанян раскритиковал ПА ОБСЕ
Парламентская ассамблея ОБСЕ сконцентрировала почти все свое внимания на украинской проблеме, зачастую игнорируя конфликтные ситуации в других точках и регионах, также находящихся на пространстве ОБСЕ. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил глава армянской делегации в этой структуре Эдуард Агаджанян, представляя годовой отчет деятельности делегации.
"С февраля этого года (с момента начала спецоперации РФ на Украине – ред.) практически ни одна другая тема не находилась в повестке ПА ОБСЕ. И, мягко говоря, было крайне трудно обращать внимание наших коллег на другие темы и проблемы, в том числе процессы, происходящие в нашем регионе", - отметил он.
Депутат напомнил, что во время летней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся в конце июня, армянская делегация предложила внести некоторые изменения в итоговую резолюцию политической комиссии ПА ОБСЕ, которые касались необходимости урегулирования карабахского конфликта, сохранения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и возвращения армянских пленных. Однако изменения не были одобрены и не были зафиксированы в окончательном варианте документа.
Агаджанян подчеркнул, что такое поведение представителей ПА ОБСЕ неприемлемо и достойно осуждения, о чем они говорили в ходе пленарных заседаний. Такой подход вызывает множество вопросов у армянской стороны, и нужно еще проанализировать, сделать выводы и понять, в чем причина такого результата.