Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլա Շահիդին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլա Շահիդին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Աբդուլա Շահիդի արդյունավետ առաջնորդությունը Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի ընթացքում:
«Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ձեր այցը համընկել է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 30-ամյակի հետ։ Դա 1992 թվականի մարտ ամիսն էր: Սակայն դեկտեմբերին կրկին նշանավոր իրադարձություն ունենք նշելու, քանի որ ՄԱԿ-ի գրասենյակի բացումը տեղի ունեցավ 1992 թվականի դեկտեմբերին,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը: -Երբ ձեռք բերեցինք անկախություն ՄԱԿ-ի անդամ դառնալը մեր ցանկություններից մեկն էր, որովհետև մենք հասկանում էինք, որ մեր պետության հետագա զարգացումը առանց ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության հնարավոր չէ: Այս 30 տարիների մեր պատմությունը ցույց տվեց, որ մենք իսկապես ՄԱԿ-ի աջակցությամբ հասել ենք հաջողությունների, որոնք մեծ նշանակություն են ունեցել մեր պետության կայացման համար: Ուզում եմ առանձնահատուկ նշել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը, որում ՄԱԿ-ի դերը շատ մեծ է եղել: Այս 30 տարիների ընթացքում մեր պետությունն ակտիվորեն համագործակցել է ՄԱԿ-ի բոլոր կառույցների հետ, իրականացրել տարբեր ծրագրեր, որոնք հիմնականում ուղղված են եղել աղքատության, անհավասարությունների վերացմանը, ինչպես նաև իրավական կայուն պետության կայացմանը:
Համոզված եմ, որ Ձեր այցելությունը նպաստելու է նաև մեր հետագա համագործակցությանը, առավել ևս, որ Ձեր նախագահությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի ընթացքում տպավորիչ է, քանի որ Ձեր ջանքերն ուղղված են համավարակից հետո աշխարհում հարաբերությունների կամ տնտեսական կյանքի վերականգմանը, միջազգային հանրության համախմբմանը»:
Աբդուլա Շահիդին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է այցելել Հայաստան այն ժամանակահատվածում, երբ նշվում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության հոբելյանական 30-ամյակը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ ունեցած բոլոր ծրագրերը կշարունակեն իրականացվել՝ ուղղված քաղաքացիների կյանքի բարելավելմանը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Աբդուլա Շահիդին անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերվող հարցերի: Նախագահը բարձրացրել է Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձությանն առնչվող հարցեր: ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նախագահը ողջունել է խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը, նշել, որ երկարատև և կայուն խաղաղության հաստատումը լայն հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար:

Today, President Vahagn Khachaturyan received the President of the General Assembly of the United Nations Abdulla Shahid and his delegation.
Welcoming the guests, President Khachaturyan hailed Abdulla Shahid’s effective presidence during the 76th session of the General Assembly.
“I am happy to welcome you in the Republic of Armenia. Your visit coincided with the 30th anniversary of Armenia’s membership to the United Nations. It was March 1992. However, in December we have another significant event to celebrate, because the UN office opened in December 1992”,
President Khachaturyan said. “After independence, becoming a member of the United Nations was one of our wishes, because we understood that the further development of our country would not be possible without cooperation with the United Nations. Our history of these 30 years showed that we really achieved success, which was of great importance for the establishment of our state, with the support of the United Nations. I want to emphasize the establishment of democratic institutions, in which the role of the UN was significant. During these 30 years, our state actively cooperated with all UN structures, implemented various programs, which were mainly aimed at eliminating poverty and inequalities, as well as establishing a legally stable state.
I am sure that your visit will contribute to further cooperation, especially because your presidence during the 76th session of the General Assembly is impressive, as your efforts are aimed at restoring relations or economic life in the post-pandemic world, bringing together the international community.”
Abdulla Shahid thanked for the worm reception and noted that it is a big honor for him to visit Armenia in the period of celebrating the 30th anniversary of the membership of the Republic of Armenia in the United Nations Organization. He emphasized that all the programs with Armenia, aimed at improving the lives of citizens, will continue to be implemented.
President Vahagn Khachaturyan and Abdulla Shahid made reference to the issues related to the regional security and stability. The President also touched upon the issues related to returning the Armenian war prisoners and hostages still kept in Azerbaijan. The President of the UN General Assembly welcomed Armenia's efforts to promote peace, noting that the establishment of a long and stable peace will create wide opportunities for all the countries of the region.