Իրավական բոլոր միջոցներով պայքարելու եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս վերականգնելու համար. Մուրադ Փափազյան
«Մերժում եմ այս որոշումը և պահանջում եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս: Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի սեփականությունը չէ՝ ոչ էլ իր վարչակարգինը: Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի հայրենիքն է, ուր կարող է մուտք գործել յուրաքանչյուր հայ, նույնիսկ եթե ընդդիմադիր է իշխանությանը: Եվ այս պատճառով է, որ որոշել եմ իրավական առումով վերականգնել իրավունքս․․․»,- ՀՅԴ պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ, ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Մուրադ Փափազյանը, ում մուտքը Հայաստան արգելվել է։
«Նիկոլ Փաշինյանի համակարգի կողմից Հայաստան մուտքս արգելելուց երկու շաբաթ անց ցավով հաստատում եմ, որ իշխանության այս որոշումը իրավական ոչ մի լուրջ հիմք չունի: Հայտնի պատճառներով Թուրքիայում և Ադրբեջանում ճանաչված լինելով որպես անցանկալի անձ «անցանկալի» եմ նկատվել նաև Հայաստանում` իշխանությունների կողմից չհիմնավորված պատճառներով: Առաջին բացատրությունը ԱԱԾ-ն մերժել էր տալ` hայտնելով, թե մուտքիս արգելքը երկիր առնչվում է անձնական կյանքիս:
Ապա, անդրադառնալով կացության ծիծաղելիությանը, հուլիսի 22-ին վարչապետի գրասենյակը հայտարարեց, որ արգելքի պատճառը 2021-ի հունիսի 1-ին, Փարիզում, Նիկոլ Փաշինյանի դեմ տեղի ունեցած բողոքի ցույցին մասնակցությունս է, և տվյալ ցույցը կազմակերպելը: Բայց նշյալ թվականից մինչև 2022-ի հուլիսի 13-ը 4 անգամ անարգել մուտք եմ գործել Հայաստան: Ավելին, Հայաստանի պատկան մարմինները ոչ մի բողոք չեն ներկայացրել ֆրանսիայի իշխանություններին՝ 2021-ի հունիսի 1-ի ցույցի մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ:
Որևէ իրավական պետության հիմնարար սկզբունքներ՝ անմեղության կանխավարկածը և խոսքի ազատությունը բռնաբարելով, Հայաստանի կառավարությունը առանց դատական որևէ հիմնավորման որոշել է Հայաստան մուտքս արգելել 2022-ի հուլիսի 13-ին: Եվ իրողությունն այն է, որ ես ոչ մասնակցել եմ այդ ցույցին, ոչ էլ կազմակերպել եմ այն: Տարբեր տեսակետ ունենալը միակ սկզբունքն է, որը մղել է Նիկոլ Փաշինյանին նման որոշում կայացնելու` բռնատիրական վարչակարգին վայել կեցվածքով:
Մերժում եմ այս որոշումը և պահանջում եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս: Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի սեփականությունը չէ` ոչ էլ իր վարչակարգինը: Հայաստանը յուրաքանչյուր հայի հայրենիքն է, ուր կարող է մուտք գործել յուրաքանչյուր հայ, նույնիսկ եթե ընդդիմադիր է իշխանությանը: Եվ այս պատճառով է, որ որոշել եմ իրավական առումով վերականգնել իրավունքս, որի համար դատական պաշտպանությունս վստահել եմ ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանին՝ ներկայացնելու անձս, և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանին, որոնց լիազորում եմ կատարելու հարկն ու պատշաճը: Արծվիկ Մինասյանը հուլիսի 25-ին արդեն իսկ այս մասին նամակ է ուղարկել ԱԱԾ-ին՝ պահանջելով վերանայել տվյալ որոշումը: Օրինական առումով ԱԱԾ-ն 5 օր ժամանակ ունի պատասխանելու նամակին, որի հիման վրա մենք կորոշենք թղթածրարի հետագա հոլովույթը:
Երկու շաբաթվա ընթացքում հազարավոր զորակցական պատգամներ եմ ստացել Հայաստանից ու Սփյուռքից, քաղաքական տարբեր դիրքորոշումների տեր անձանցից, որոնք բոլորն էլ ընդվզել են Փաշինյանի հակաժողովրդավար որոշման դեմ: Նման որոշմանը ընդդիմանալը բխում է Հայաստանի նկատմամբ սիրուց և մերժումն է ժողովրդավարությունից կառավարության շեղման, ինչպես նաև իրավական պետության հիմնարար սկզբունքների հիշեցումն է` Հայաստանը պետք է վերադառնա իրավական պետության իր կոչումին:
Հուսկ, իրավական բոլոր միջոցներով պայքարելու եմ Հայաստան վերադառնալու իրավունքս վերականգնելու համար»,- գրել է Մուրադ Փափազյանը։

Требую восстановить мое право на въезд в Армению: Мурад Папазян
Отвергаю это решение и требую восстановить мое право на въезд в Армению. Армения не является собственностью ни Никола Пашиняна, ни его режима. Армения – родина каждого армянина, куда может приехать любой армянин, даже если он в оппозиции к власти. По этой причине я решил восстановить свое право в судебном порядке, сообщил на своей странице в Facebook председатель Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) Мурад Папазян, которому запрещен въезд в Армению, передает Aysor.am.
"Спустя две недели после запрета режимом Никола Пашиняна на мой въезд в Армению, с болью подтверждаю, что это решение властей не имеет никакого серьезного правового основания. Будучи признанным по известным причинам нежелательным лицом в Турции и Азербайджане, я стал "нежелательным" также в Армении, по необоснованным со стороны властей причинам. СНБ отказалась предоставить первое объяснение, сообщив о том, что запрет на въезд связан с моей личной жизнью.
Затем, сославшись на вызывающую смех причину отказа в выдаче (продлении срока) визы на въезд, офис премьер-министра 22 июля заявил, что причина запрета на въезд в моем участии в акции протеста 1 июня 2021 года против Никола Пашиняна и ее организации. Однако до 13 июля 2022 года я 4 раза беспрепятственно въезжал в Армению. Более того, надлежащие органы Армении не представляли никакой жалобы властям Франции об участниках или организаторах упомянутой акции.
Насилуя основные принципы какого-либо государства – презумпцию невиновности и свободу слова – правительство Армении без какого-то судебного обоснования решило 13 июля 2022 года запретить мне въезд в страну. А реальность в том, что я не участвовал в этом митинге, и не организовывал его. Единственный принцип, побудивший Никола Пашиняна принять такого решения в присущем диктаторскому режиму стиле – различные точки зрения.
Я отвергаю это решение и требую восстановить мое право на въезд в Армению. Армения – не собственность Никола Пашиняна и его режима. Армения – родина каждого армянина, страна, куда может приехать любой армянин, даже если он в оппозиции к власти. Поэтому я решил восстановить свое право на законных основаниях, для чего доверил свою защиту депутату Национального Собрания Арцвику Минасяну, который представляет мои интересы, и адвокату Сирануш Саакян, уполномочив их предпринять все необходимые действия. Арцвик Минасян 25 июля уже направил письмо по этому вопросу в СНБ с требованием пересмотреть это решение. В правовом плане у СНБ есть 5 дней, чтобы ответить на письмо, на основании чего мы решим, как продолжать это дело.
В течение двух недель я получи тысячи сообщений со словами поддержки из Армении и Диаспоры, от людей различных политических взглядов, которые возмущены  антидемократическим решением Пашиняна. Подобное решение исходит из любви к Армении и неприятия отхода правительства от демократии, а также напоминания о фундаментальных принципах правового государства. Армения должна вернуться на путь правового государства.
Буду бороться всеми законными способами, чтобы восстановить свое право на въезд в Армению", - написал Мурад Папазян.