Արգելվել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախ
Երեկ երեկոյան Ստեփանակերտ՝ թոռան մկրտությանը մասնակցելու ճանապարհին, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների կողմից պաշտոնապես խոչընդոտվել է Հայաստանի առաջին արտգործնախարար և «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախի Հանրապետության տարածք։ Այս մասին հայտնում են «Ժառանգություն» կուսակցության լրատվական ծառայությունից, փոխանցում է Panorama.am։
«Ցույց տալով նրան իրենց հրամանատարի հրամանը՝ ուղեկցող լուսանկարի հետ միասին, անցակետում գտնվող զինվորները մերժման որևէ հոդաբաշխ պատճառ կամ հիմնավորում չբերեցին, բայց հաստատեցին, որ արգելանքը կարող է լինել պաշտոնական Երևանի «ամենավերևից»։
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝ անտեղյակ և խիստ զարմացած նման որոշումից, երկար ժամանակ փորձում էր պարզաբանել, ապաև հարթել ապօրինությունը, սակայն՝ ապարդյուն։ Նրա ներկայացուցիչները չբացառեցին Բաքվի բռնապետության հնարավոր առնչությունն այս ամենաթողությանը»,- նշում են կուսկացությունից։
«Ակնհայտորեն անիրավ հրահանգի հետևում կանգնածի վախկոտությունը մեզ ցույց է տալիս այս ինքնակոչ իշխանազանցության համար պատասխանատուի ամենահավանական ուղղությունը. դա կարող է լինել միայն մեկ մարդ՝ ձախողված առաջնորդը, որը, հանուն իրական տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության, պետք է հեռանա իր այլատյաց հարեւանի հետ մեկտեղ»,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը։

Раффи Ованнисяну запретили въезд в Арцах
Вечером в воскресенье, когда основатель партии "Наследие" и экс-глава МИД Армении Раффи Ованнисян направлялся в Степанакерт с целью участия в крещении внука, военнослужащие российского миротворческого контингента официально воспрепятствовали его въезду на территорию Респубики Арцах. Как передает Panorama.am, подробности приводит пресс-служба партии "Наследие".
"Продемонстрировав приказ своего командира вместе с прилагающейся фотографией, военнослужащие на блокпосте не привели какой-либо внятной причины или обоснования отказа, но подтвердили, что запрет мог исходить от "верхушки" официального Еревана.
Правительство Республики Арцах, не будучи в курсе и сильно удивившсь такому решению, долго пыталось выяснить, а потом и сгладить беззаконие, но тщетно. Его представители не исключили возможной причастности бакинской диктатуры к этой вседозволенности", – заявили в партии.
"Трусость стоящего за явно неправомерным приказом показывает нам наиболее вероятного ответственного – им может быть только один человек: потерпевший фиаско лидер, который ради реального регионального мира и безопасности должен уйти вместе со своим соседом-ксенофобом", – указал Р. Ованнисян.