Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերին նախարարությունը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից վերջին օրերին Արցախի նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունների նոր ալիքը և այն որակում որպես հայատյացության դրսևորում, տարածաշրջանում  խաղաղության ու կայունության խախտման, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելության վարկաբեկման հերթական բիրտ փորձ։
ԱՀ ԱԳՆ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը հասցեական որակավորում տալ Ադրբեջանի գործողություններին և կիրառել համապատասխան քայլեր՝ սանձելու պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունը։
Արցախահայությունը հաստատակամ է և վճռական՝ իր հողում ազատ ու ինքնիշխան ապրելու և բոլոր դժվարությունները արժանապատիվ կերպով հաղթահարելու մեջ։

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns the new wave of aggressive actions by Azerbaijan towards Artsakh in recent days and qualifies them as Armenophobiа, as well as another brutal attempt to violate peace and stability in the region and discredit the peacekeeping mission.
The Foreign Ministry of Artsakh calls on the international community to give targeted assessment to Azerbaijan's actions and take adequate steps to restrain the destructive policy of the official Baku.
The people of Artsakh are steadfast and determined to live freely and sovereignly in their land and overcome all difficulties with honor.