Հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունություն. Արցախի ԱԺ խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել
Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Օգոստոսի 1-ից Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները դիմել են սադրիչ ռազմական գործողությունների, որի հետևանքով ունենք զոհեր և վիրավորներ:
ԱՀ Աժ խմբակցությունները Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունները համարում են 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում, որը նպատակ է հետապնդում շարունակել հայատյացության քաղաքականությունը և խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախում: Ադրբեջանը Հայաստանին և Ռուսաստանին պարբերաբար մեղադրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ, այն պարագայում, երբ  այդ հայտարարության գրեթե որևէ կետ չի կատարվել հենց Ադրբեջանի կողմից:
Այս վարքագիծը մեզ համար նորություն չէ։ Ադրբեջանը մշտապես վարել է էթնիկ զտումների, բռնատեղահանության քաղաքականություն, հետևողականորեն խախտելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների կենսական շահերն ու իրավունքները։ Վերջին օրերի իրադարձությունները՝ զոհերի և վիրավորների առկայությունը մեկ անգամ ևս փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում խաղաղ գոյակցությունը Արցախի համար բացառված է։ Խաղաղությունը բարձրագույն արժեք է, սակայն խաղաղություն չի լինում ուժի սպառնալիքի տակ, մարդու իրավունքների ու արժանապատվության շարունակական ոտնահարմամբ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության լռությանը և այդ ժամանակահատվածում Արցախի ժողովրդի դեմ  կիրառված բոլոր հանցագործությունները չարժանացան համարժեք դատապարտման, որի պատճառով Ադրբեջանը շարունակում է ընդլայնել ագրեսիվ գործողությունների մասշտաբները։
- Կոչ ենք անում տարբեր երկրների խորհրդարաններին և միջազգային բոլոր կազմակերպություններին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի վերջին գործողությունները և գործնական քայլեր ձեռնարկել կանխելու համար նոր ոճրագործությունները․
- հորդորում ենք ռուս խաղաղապահներին իրականացնել բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ապահովելու շփման գծում կայունության հաստատումը
Գլուխ խոնարհելով Արցախյան ազատագրական պայքարի բոլոր զոհերի առջև՝ մեկ անգամ ևս հաստատում ենք մեր ժողովրդի ազատ  և անկախ պետություն ունենալու իրավունքը՝ որպես անվտանգ ու ապահով ապրելու միակ գրավական»։

Мирное сосуществование в составе Азербайджана исключается для Арцаха
Фракции Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – "Свободная Родина - ОГА", "Единая Родина", "Справедливость", Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн", "Демократическая партия Арцаха" – выступили с заявлением, в котором говорится:
"С 1 августа на различных участках линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном вооруженные подразделения Азербайджана прибегли к провокационным военным действиям, в результате которых у нас есть жертвы и раненые.
Фракции НС Республики Арцах очередные посягательства Азербайджана считают грубым нарушением достигнутого в ноябре 2020 года режима прекращения огня, преследующего цель продолжить политику армянофобии и создать в Арцахе панические настроения.
Азербайджан периодически обвиняет Армению и Россию в невыполнении трехсторонних договоренностей от 9 ноября, в том случае, когда почти ни один пункт этого заявления не был выполнен самим Азербайджаном.
Такое поведение для нас не ново. Азербайджан постоянно проводил политику этнических чисток, депортации, последовательно нарушая жизненные интересы и права граждан Республики Арцах. События последних дней, наличие жертв и раненых еще раз свидетельствуют о том, что мирное сосуществование в составе Азербайджана исключается для Арцаха. Мир - высшая ценность, но мира не бывает под угрозой силы, с постоянным попранием прав и достоинства человека.
Во время 44-дневной войны 2020 года мы стали свидетелями молчания международного сообщества, и все преступления против народа Арцаха за этот период не удостоились адекватного осуждения, из-за чего Азербайджан продолжает расширять масштабы своих агрессивных действий.
Призываем парламенты разных стран и все международные организации строго осудить последние действия Азербайджана и предпринять действенные шаги для предотвращения новых преступлений;
Призываем российских миротворцев предпринять все необходимые действия для обеспечения стабильности на линии соприкосновения;
Склоняя голову перед всеми жертвами Арцахской освободительной борьбы, мы еще раз подтверждаем право нашего народа иметь свободное и независимое государство как единственный залог безопасной и безопасной жизни", передает Panorama.am.