Մոսկվան ուշադիր հետևում է իրավիճակին Ղարաբաղում և կողմերին զսպվածության կոչ է անում. Պեսկով
Մոսկվան ուշադիր հետևում է Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին և կողմերին զսպվածության կոչ է անում, օգոստոսի 4-ին հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Իրոք, մենք շատ ուշադիր հետևում ենք, բնականաբար մտահոգված ենք իրավիճակի սրմամբ, կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն դրսևորել, ամենակարևորը` իրականացնել եռակողմ հայտնի փաստաթղթերի բոլոր դրույթները», - ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում լարվածության ֆոնին ներկայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գրաֆիկում նախատեսված չեն բանակցություններ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ, սակայն խոսակցությունը կարելի է արագ համաձայնեցնել։
Բացի այդ, Պեսկովը չի բացառել, որ Պուտինն ու իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարող են քննարկել այս իրավիճակը օգոստոսի 5-ին Սոչիում կայանալիք հանդիպմանը։
Նա նաև մանրամասնեց, որ հայկական կողմի հետ սերտ շփումները տարբեր մակարդակներով կօգնեն պարզել այն հարցերը, որոնք Երևանն ունի Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների աշխատանքի վերաբերյալ։

Москва внимательно наблюдает за ситуацией в Карабахе и призывает стороны к сдержанности: Песков
Москва внимательно наблюдает за ситуацией в Карабахе и призывает стороны к сдержанности, сообщил 4 августа официальный представитель Кремля Дмитрий Песков, передают ''Известия''.
''Действительно, мы очень внимательно наблюдаем, мы, естественно, обеспокоены в связи с обострением ситуации, призываем стороны к сдержанности, главное, к выполнению всех положений известных документов трехсторонних'', - сказал он.
По его словам, на фоне напряженности в регионе в настоящее время в графике российского лидера Владимира Путина не запланированы переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, но разговор можно оперативно согласовать.
Кроме того, Песков не исключил, что Путин и его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган могут обсудить эту ситуацию на встрече в Сочи 5 августа.
Он также уточнил, что тесные контакты с армянской стороной на разных уровнях позволят прояснить вопросы, которые есть у Еревана по поводу работы российских миротворцев в Карабахе.