Թայվանը հայտնել է, որ 49 չինական ռազմական ինքնաթիռներ մտել են կղզու հակաօդային պաշտպանության գոտի
Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի ռազմաօդային ուժերի առնվազն 49 ինքնաթիռ ուրբաթ օրը զորավարժությունների ժամանակ մտել է այսպես կոչված Թայվանի ՀՕՊ նույնականացման գոտի։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է կղզու պաշտպանության գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ գործողությանը մասնակցել է 24 Սու-30 կործանիչ, տասը J-16, վեց J-11, յոթ J-10, երկու Y-8 էլեկտրոնային հետախուզական ինքնաթիռ։
Միաժամանակ, ինչպես նշվում է, նրանք բոլորն հատել են Թայվանի նեղուցի, այսպես կոչված, միջին գիծը։
Թայվանի զինվորականները պատասխանել են ռադիոնախազգուշացումների տարածմամբ և զենիթահրթիռային համակարգերի տեղակայմամբ:

© Taiwan Ministry of Defense via AP
According to the news release, participating in the operation were 24 Su-30 fighters, ten J-16s, six J-11s and seven J-10s, as well as two radio-electronic reconnaissance aircraft Y-8. All of them are reported to have crossed the so-called median line in the Taiwan Strait.
The Taiwanese military responded by issuing radio warnings and alerting anti-aircraft missile systems.
Earlier, the island's Defense Ministry said that on Friday, a total of 68 aircraft and 13 ships of the People's Liberation Army of China (PLA) were seen in the areas of Beijing's ongoing exercises around Taiwan.