Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Հայաստանի հետ հրադադարի համաձայնագրի հերթական խախտման համար։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին Twitter-ի իր էջում գրել է ամերիկացի կոնգրեսական Յան Շակովսկին։
«Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Հայաստանի հետ հրադադարի համաձայնագրի հերթական խախտման համար։ Պետդեպարտամենտին կոչ եմ անում օգտագործել իր դիվանագիտական բոլոր գործիքները՝ Ալիևի ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելու համար և կանխելու հետագա վայրագությունները»,-գրել է նա։
Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտել է նաև Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Լորի Թրեհենը․ «Շատ ամերիկացիներ վրդովված են Ադրբեջանի վերջին բռնի հարձակումից, որը հանգեցրել է ողբերգական մարդկային կորուստների: ԱՄՆ-ն և մեր դաշնակիցները պետք է դատապարտեն այս բռնությունը և դիվանագիտորեն գործեն՝ կանխելու հետագա էսկալացիան»:

Азербайджан должен понести ответственность за очередное нарушение соглашения о прекращении огня с Арменией. Как передает NEWS.am, об этом в Твиттере написал конгрессмен Ян Шаковски.
''Азербайджан должен понести ответственность за очередное нарушение соглашения о прекращении огня с Арменией. Я призываю Госдепартамент   использовать все свои дипломатические инструменты, чтобы привлечь режим Алиева к ответственности за нападения на Арцах и предотвратить злодеяния в будущем'', - отметила она.
Агрессию Азербайджана осудила также член Палаты представителей Лори Трэхен. ''Я слышала от многих американских армян о том, что они справедливо возмущены последней насильственной атакой Азербайджана, которая привела к трагическим и ненужным человеческим жертвам. США и наши союзники должны осудить это насилие и действовать дипломатично, чтобы предотвратить эскалацию в будущем''.