Դեպի Հայաստան տանող նոր երթուղու այն ճանապարհահատվածը, որն անցնում է Լաչինի  միջանցքով, Հին շեն, Մեծ շեն, Կանաչ Թալա բնակավայրերով և հասնում մինչև ՀՀ սահման արդեն պատրաստ է։ Արցախի հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում ասել է  Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով այլընտրանքային ճանապարհով երթևեկության կազմակերպման և նոր ենթակառուցվածքների կառուցման վերաբերյալ։Նախարարի խոսքով՝ դեռևս պատրաստ չէ ՀՀ սահմանից Կոռնիձոր տանող 11 կիլոմետրանոց ճանապարհաhատվածը, փոխանցում է News.am։
«Օգոստոսի 1-ին Հայաստանում տենդեր է կազմակերպվել, որի արդյունքում՝  երեք ընկերություններ կսկսեն ճանապարհահատվածի կառուցումը։ Ենթադրվում է, որ գործող ճանապարհի փակվելուց հետո, նոր երթուղու՝ Հայաստանի սահմանից 3-4 կիլոմետրանոց գրունտային հատվածով կփորձենք միանալ մայրուղուն՝ այս կերպ ժամանակավոր լուծում տալով խնդրին՝ մինչև հայաստանյան հատվածում ճանապարհը կառուցվի»,-մանրամասնել է Հայկ Խանումյանը՝ ընդգծելով, որ նոր երթուղին գործելու է միջանցքի տրամաբանությամբ։
Գերատեսչության ղեկավարի տեղեկատվությամբ՝ այլընտրանքային ճանապարհի հարևանությամբ պետք է կառուցվեն նաև Արցախը սնուցող ենթակառուցվածքները։
Նրա գնահատմամբ՝  ժամանակը սուղ է, բայց աշխատանքները կշարունակվեն նաև երթուղին փոխելուց հետո։
«Այս պահին այլընտրանքային այդ ճանապարհի երկայնքով  կապի և  բարձրավոլտ գծի անցկացման նախագծման աշխատանքներ ընթանում են, բայց այնպես չէ, որ ներկայում գործող ճանապարհի դեպքում բոլոր ենթակառուցվածքներն ամբողջությամբ անվտանգ տարածքով են անցնում։  Դրանց մեծ մասը, այժմ էլ, Ադրբեջանի  վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներով է անցնում։ Հետևաբար, այս ամենը կարգավորելու համար անհրաժեշտ են  որոշակի ճկունություն, բանակցություններ, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործուն մասնակցությունը», նշել է Հ․ Խանումյանը՝ հավելելով, որ խաղաղապահների գործուն մասնակցությունն ակնկալվում է նոր երթուղին շահագործելիս։
Ըստ նախարարի՝ այն ամբողջապես պետք է գործի խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հսկողության ներքո գտնվող տարածքներով անցնող ենթակառուցվածքների անվտանգության հարցին, ԱՀ ՏԿԵ նախարարը նշել է, որ թշնամին բավական մոտ է Արցախի  կենսական ենթակառուցվածքներին, բնակավայրերին, ճանապարհներին, ուստի նրա կողմից ոտնձգությունների մտավախություն միշտ էլ կա։ Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով հավանական ու որոշակի սցենարները, դրանց պատրաստվելու համապատասխան աշխատանքներ նույնպես իրականացվել են ։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանն օրերս ռուս խաղաղապահ զորակազմի միջոցով պահանջ է ներկայացրել մինչև օգոստոսի 25-ն ազատելու Լաչինի միջանցքը՝  ասելով, որ կառուցել է այլընտրանքային ճանապարհի իր հատվածը։

Уже готов дорожный участок нового маршрута, ведущего в Армению, который проходит через Лачинский коридор, поселки Старый Шен, Мец Шен, Канач Тала и достигает границы Армении. Как передает News.am, об этом в беседе с Общественным телевидением Арцаха сообщил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян, представив подробности об организации движения по альтернативному маршруту и строительстве новых инфраструктур.
По словам министра, 11-километровый участок дороги от границы Армении до Корнидзора еще не готов.
"1 августа в Армении был организован тендер, по результатам которого три компании приступят к строительству участка дороги. Предполагается, что после закрытия существующей дороги мы попытаемся соединить новую трассу с 3-4-километровым грунтовым участком от границы с Арменией до трассы, тем самым обеспечив временное решение проблемы, пока дорога не будет построена на армянском участке", - уточнил Айк Ханумян, подчеркнув, что новый маршрут будет действовать согласно логике коридора.
"5-километровый участок дороги будет полностью под контролем российских миротворческих сил. Так что, как и в случае с коридором Бердзор-Ахавно, здесь не будет азербайджанских войск или других служащих", - подчеркнул он.
По информации главы ведомства, рядом с альтернативной дорогой должны быть построены питающие Арцах инфраструктуры. По его словам, времени мало, но работы продолжатся и после изменения маршрута.
"На данный момент ведутся проектные работы по строительству линии связи и высоковольтной линии по периметру этой альтернативной дороге. Нельзя сказать, что в случае нынешней дороги вся инфраструктура проходит через полностью безопасную зону. Большинство из них и сейчас проходят через территории, находящейся под контролем Азербайджана. Поэтому необходима некоторая гибкость, переговоры, а также активное участие российских миротворческих сил, чтобы все это урегулировать" - сказал Ханумян, добавив, что при эксплуатации нового маршрута ожидается активное участие миротворцев.
По словам министра, она должна действовать полностью в зоне ответственности миротворческих сил.
Коснувшись вопроса безопасности инфраструктур, проходящих через территории, находящиеся под контролем Азербайджана, министр отметил, что противник находится достаточно близко к жизненно важным инфраструктурам, населенным пунктам и дорогам Арцаха, поэтому всегда есть опасение посягательств с его стороны. Тем не менее, с учетом вероятных и определенных сценариев были проведены и соответствующие работы по подготовке к ним.
Как известно, на днях через российские миротворческие силы Азербайджан выступил с требованием освободить Лачинский коридор до 25 августа, заявив, что построил свой участок альтернативной дороги.