Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 7-ին Դիլիջանում՝ Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնում, շարունակվել և ամփոփվել են ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի երկօրյա նիստի աշխատանքները։
Նիստի երկրորդ օրը քննարկվել են գյուղատնտեսության և պարենային համակարգի կայուն զարգացմանը, հողային բարեփոխումների միջոցով գյուղատնտեսության մրցունակության բարելավմանը վերաբերող հարցեր։ Զեկույցներով է հանդես եկել Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Փոխնախարարն անդրադարձել է պարենային համակարգի կայուն զարգացման Կառավարության տեսլականին, որը միտված է բարձրարժեք արտադրանք ստեղծող գյուղատնտեսության զարգացմանը. ներկայացվել են ռազմավարական նպատակները, առաջնահերթությունները, մարտահրավերներն ու ընթացիկ ծրագրերը։ Նա նշել է, որ 2021թ. գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 933 մլն ՀՀ դրամ, արձանագրվել է աճ։ Ընդգծվել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի պետական ծրագրի արդյունավետությունը, որի շրջանակում տարեկան 2 տոկոսով սարքավորումների թարմացում է իրականացվում. այսօր ՀՀ-ում առկա է ավելի քան 26000 միավոր գյուղտեխնիկա, և նաև այս ծրագրի հաջող ընթացքով է պայմանավորված որոշ ուղղություններով արտադրողականության բարձրացումը, օրինակ՝ պտուղ-բանջարեղենային պահածոների արտահանման գծով։ Նշվել է նաև ինտենսիվ այգիների հիմնման և գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության ծրագրերի արդյունավետությունը։
Քննարկում է ծավալվել Կառավարության գյուղատնտեսական բարեփոխումների և արտադրողականությունը խթանող գործիքակազմի շուրջ։ Արծարծվել են պարենամթերքի նկատմամբ կիրառվող հարկային դրույքաչափերին առնչվող հարցեր, ներկայացվել են դիտարկումներ ու առաջարկություններ։
Մեկ այլ հարցով ներկայացվել է հողային բարեփոխումների միջոցով գյուղատնտեսության մրցունակության բարելավման հայեցակարգը։ Նշվել է, որ այն միտված է հողերի կտրտվածության, ոռոգման ջրի և ֆինանսական ռեսուրսների ցածր հասանելիության, ենթակառուցվածքների թույլ զարգացվածության, սեփականության փոխանցման գործընթացի բարդության խնդիրների հաղթահարմանը։ Այդ նպատակով արդեն իսկ գործում են պետական աջակցության ծրագրեր՝ գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ստեղծում, գյուղվարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում և այլն։ Նախատեսվում է նաև իրականացնել փորձնական ծրագիր 4 բնակավայրում՝ հողերի կոնսոլիդացիայի, առցանց հարթակի միջոցով իրավական փաստաթղթավորման գործընթացներին աջակցելու և այլ գործիքների կիրառմամբ։
Վարչապետը նկատել է, որ հողերի չօգտագործման առաջնահերթ պատճառը հողերի շուկայի բացակայությունն է, և հողային բարեփոխումը պետք է միտված լինի նախևառաջ դրա ձևավորմանը։ Ներկայացված հայեցակարգի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն։ Քննարկվել են ոռոգման ենթակառուցվածքների զարգացման, գյուղտնտեսությունների արտադրողականության բարձրացման, հողերի օգտագործելիության մակարդակի ավելացման ուղղությամբ հնարավոր միջոցառումներն ու առկա խնդիրների լուծման տարբերակները։
Օրակարգով նախատեսված հարցերի քննարկումից հետո ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստն ավարտվել է։ Ամփոփելով քննարկումները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Մենք պիտի ամփոփենք մեր աշխատանքները, և ես նախ ուզում եմ բոլոր ներկաներին շնորհակալություն հայտնել ակտիվ մասնակցության համար: Սա, ըստ էության, մեր Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նախնական նիստն է, որի արդյունքում պետք է կողմնորոշվեինք, առաջին հերթին, այս ձևաչափով մեր աշխատանքների հետագա ընթացքի մասով: Մենք այս կարգի քննարկումներ իրականում շատ հաճախ ենք ունենում, և ո՞րն է նոր բաղադրիչն այս ձևաչափի համար: Առաջինը՝ ֆորմալացումը և անվանման հաստատումը և երկրորդը՝ մեր հրավիրված փորձագետների մասնակցությունն այս աշխատանքին: Ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ ոչ միայն այս, այլև հետագայում աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամության համար:
Այսօր առավոտյան կարճ աշխատանքային քննարկում ունեցանք, և մեր հիմնական ցանկությունն է, որ լինի անկախ փորձագետների խումբ, որը ո՛չ քաղաքական, ո՛չ այլ կապով կապված չլինի Կառավարության կամ իշխանության հետ, և որը որպես անկախ և անաչառ մարմին կուղեկցի Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգը: Սա առաջինը: Եվ երկրորդը՝ ինչ-որ առումով կամուրջ դառնա Կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և, եթե պատկերավոր ասենք, միջազգային փորձագիտական հանրության հետ, որովհետև որոշ սպեցիֆիկ թեմաների շուրջ մենք կարող ենք փորձագիտական եզրակացությունների անհրաժեշտություն ունենալ, և Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի անդամները մեզ կօգնեն գտնել այն փորձագետներին, որոնք այդ ոլորտում կարող են լավագույն խորհրդատվությունն ապահովել Հայաստանի կառավարության համար:
Պայմանավորվել ենք, որ «Տնտեսական հեռանկարների կենտրոն» հիմնադրամը՝ պարոն Ջավադյանի գլխավորությամբ, կկազմակերպի, կազմակերպչական դերակատարում կվերցնի այս խորհրդի աշխատանքը և հաղորդակցությունն իրականացնելու համար, ինչը շատ կարևոր է:
Այս քննարկումներից արդյոք ինքս ինձ համար որոշակի աշխատանքային եզրակացություն կոնկրետ արեցի՞, թե՞ չարեցի: Պիտի ասեմ՝ երբ մտածում էի, թե որն է կոնկրետ աշխատանքային եզրակացությունը մեր քննարկումներից, կրկին ուզում եմ վերադառնալ երեկ օրվա վերջում մեր ունեցած քննարկմանը, որը բացվեց առաջնահերթությունների հետ կապված, բայց մի փոքր կվերաձևակերպեմ: Քննարկումների արդյունքում եկա այսպիսի եզրակացության՝ մեր բոլոր ոլորտային ծրագրերն իրականում բազմաբովանդակ են, կազմված են բազմաթիվ տողերից: Շատ կարևոր է, որպեսզի մենք զուտ կառավարման առումով կարողանանք տեղորոշել այն տողերը, որոնք պետք է մեր ավելի մեծ ուշադրության արժանանան, որովհետև ունեն լոկոմոտիվի նշանակություն: Թե ի՞նչ պատկերավոր օրինակով կարող եմ դա ցույց տալ՝ մոտավորապես մտածեցի, որ եթե ձիերը, լծափայտը և կառքը, պատկերավոր ասած, տեղադրված են մեկ մեծ ծրագրի տարբեր տողերում, ինչ-որ շարժում կարող են, իհարկե, ապահովել, բայց ընթացք ապահովել չեն կարող: Դրա համար շատ կարևոր է, որ ձիերը, լծափայտը և կառքը ճիշտ դասավորությամբ դասավորված լինեն՝ ընթացքն ապահովելու համար:
Մենք, օրինակ, շատ ծրագրեր ունենք, երբ ինչ-որ շարժում ապահովում ենք, բայց ընթացքը չենք ապահովում: Եվ չեմ ամաչի խոստովանել, որ այդպիսի ամենավառ օրինակը թվայնացման օրակարգն է Հայաստանի Հանրապետությունում, երբ մենք արձանագրեցինք, որ իրականում շատ մեծ ջանք է ներդրվում թվայնացման ոլորտում, վերջին 20 տարում հսկայական ռեսուրսներ են ծախսվել, և աշխատանք է կատարվել, բայց թվայնացման առումով ոչ մի բան տեղի չի ունեցել: Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ ի՞նչն է պատճառը, որ այսքան ռեսուրս է ծախսվել, բայց թվայնացման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, շատ նախնական իրավիճակում է: Պարզվեց՝ նույն խնդիրն է, որովհետև մենք ձիու, լծափայտի և կառքի հարցը չենք լուծել: Որոշեցինք հենց փորձագիտական օգնության դիմել՝ հասկանալու համար, թե ինչպես պետք է շարժումն այդ ոլորտում վերափոխել ընթացքի: Եվ երբ փորձագետները եկան, մեզ կարողացան օգնել՝ հասկանալ, որ, այսպես ասած, գործընթացի առաջնորդող կետեր կամ շարժիչներ կան, և պետք է այդ շարժիչների վրա առավել մեծ ուշադրություն դարձնել, որը հետագա ընթացքն արդեն կապահովի։ Նույնիսկ շատ ավելի փոքր ջանքերով, ավելի քիչ ռեսուրս ծախսելով, ճիշտ կազմակերպման արդյունքում՝ մենք կարող ենք արագ ընթացք ապահովել:
Այս քննարկման արդյունքում ես, օրինակ, Կառավարության և պետական կառավարման մարմիններին հենց այս հանձնարարականը կտայի, որպեսզի մենք ևս մեկ անգամ դիտարկենք մեր ծրագրերը և տեսնենք, թե դրանց որ տողերը լրացուցիչ կանոնավորման անհրաժեշտություն ունեն, և որոնք մենք պետք է բարձրացնենք օրակարգի ավելի բարձր տողեր՝ նրանց շարժումն ապահովելու և դրա արդյունքում և՛ ոլորտային ծրագրերի, և՛ ընդհանուր կառավարման ծրագրի իրագործման ընթացքն ապահովելու համար:
Մեծարգո պարոն նախագահ, կրկին թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նաև առանձնահատուկ Ձեզ՝ Ձեր մասնակցության համար։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ այդ տրամադրությամբ էլ կշարունակենք քննարկումները:
Կրկին ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել մեր հրավիրված փորձագետներին՝ շատ կարևոր աշխատանքի համար: Ես համոզված եմ, այս երկու օրվա աշխատանքը ինձ լավատեսություն է տալիս, որ մենք ճիշտ ընթացքի մեջ ենք: Ընդ որում՝ ուզում եմ ասել, որ փորձագիտական այս խնդրի շուրջ էլ ենք նույն տրամաբանությամբ շատ երկար մտածել, բայց անընդհատ տեսել ենք, որ ինչ-որ բան չի ստացվում բազմաթիվ պատճառներով՝ սկսած նրանից, որ երբեմն քաղաքականացվածությունից հնարավոր չի լինում դուրս գալ, որը, ի սկզբանե, շատ լուրջ պրոբլեմ է ստեղծում, և մենք հույս ունենք, որ ինչ-որ մոդել գտել ենք, որ մեր հարցերի պատասխանը տալիս է:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում, հաջորդ հանդիպման և ընդհանրապես աշխատանքի գրաֆիկի մասին կպայմանավորվենք աշխատանքային կարգով։ Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիս»։

Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the work of the two-day session of the Economic Policy Council under the Prime Minister of the Republic of Armenia continued and was summarized on August 7 at the Dilijan Training and Research Center of the Central Bank of Armenia.
On the second day of the session, issues related to sustainable development of agriculture and food system, improvement of competitiveness of agriculture through land reforms were discussed. Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan made reports.
The Deputy Minister referred to the Government's vision of the sustainable development of the food system, which is aimed at the development of high-value agricultural products. strategic goals, priorities, challenges and current programs were presented. He noted that in 2021 the gross agricultural output amounted to 933 million AMD, recording an increase. The effectiveness of the state agricultural equipment leasing program was emphasized, within the framework of which equipment is renewed by 2% per year. today there are more than 26,000 units of agricultural machinery in Armenia, and the increase in productivity in some directions, for example, in the field of export of canned fruits and vegetables is conditioned by the successful course of this program. The efficiency of intensive orchard establishment and agricultural risk insurance programs were also mentioned.
A discussion was held about the agricultural reforms of the Government and the toolkit for promoting productivity. Issues related to the tax rates applied to food products were discussed, observations and recommendations were presented.
Next, the concept of improving the competitiveness of agriculture through land reforms was presented. It was noted that it is aimed at overcoming the problems of land fragmentation, low availability of irrigation water and financial resources, poorly developed infrastructure, and the complexity of the property transfer process. For this purpose, state support programs are already in place: creation of agricultural cooperatives, subsidizing interest rates on agricultural loans, etc. It is also planned to implement a pilot project in 4 settlements using land consolidation, support for legal documentation processes through an online platform, and other tools.
The Prime Minister noted that the primary reason for the non-use of land is the lack of the land market, and the land reform should be primarily aimed at its formation. An exchange of ideas took place around the presented concept. The possible measures for the development of irrigation infrastructures, increasing the productivity of agriculture, increasing the level of land usability and options for solving existing problems were discussed.
After the discussion of the issues on the agenda, the session of the Economic Policy Council under the Prime Minister of the Republic of Armenia ended. Summarizing the discussions, Nikol Pashinyan noted,
We must summarize our work, and first of all I want to thank everyone present for their active participation. This is, in fact, the preliminary session of our Economic Policy Council, based on the results of which we should decide, first of all, the further course of our work in this format. We actually have these kind of discussions quite often, and what's the new component to this format? The first is the formalization and approval of the name and the second is the participation of our invited experts in this work. I would like to thank them again, not only for today, but also for their willingness to continue the work.
We had a short working discussion this morning and our main desire is to have an independent group of experts, which will not be connected to the Government or the authorities politically or otherwise, and which will accompany the Government's economic reform agenda as an independent and impartial body. This is the first. And secondly, it should become a bridge between the Government's reform agenda and, figuratively speaking, with the international expert community, because we may need expert opinions on some specific topics, and the members of the Economic Policy Council will help us find the experts in that field, who can provide the best advice to the Armenian Government.
We have agreed that the "Center for Economic Perspectives” Foundation, under the leadership of Mr. Javadyan, will organize, take an organizational role to carry out the work and communication of this council, which is very important.
Did I draw a specific working conclusion for myself from these discussions or not? I have to say, when I was thinking about what is the specific working conclusion from our discussions, I want to go back to the discussion we had at the end of yesterday, which opened with regard to priorities, but I will put a bit differently. As a result of the discussions, I came to the following conclusion: all our sectoral programs are actually multilayered, made up of many lines. It is very important for us to be able to identify the lines that deserve our greater attention because they are of central importance. I can show this with the following figurative example: I am thinking that if the horses, the yoke and the carriage, figuratively speaking, are placed on different lines of one big plan, they can certainly provide some movement, but they cannot provide a process. For this it is very important that the horses, yoke and carriage are arranged in the correct order to ensure the course.
We have, for example, many programs where we provide some movement but not the process. And I will not be ashamed to admit that the most vivid example of it is the digitalization agenda in the Republic of Armenia, when we recorded that in fact a lot of effort is being invested in the field of digitalization, huge resources have been spent in the last 20 years, and work has been done, but nothing has happened in terms of digitalization. We want to understand why so many resources have been spent, but in the field of digitalization, the Republic of Armenia is actually in a very initial situation. It turned out to be the same problem because we did not solve the horse, yoke and carriage issue. We decided to turn to expert assistance to understand how to transform the movement in that area into a process. And when the experts arrived, they were able to help us understand that, so to speak, there are guiding points or engines of the process, and we should pay more attention to those engines, which will ensure the further process. Even with much less effort, spending less resources, as a result of proper organization, we can ensure a fast process.
As a result of this discussion, I would, for example, give this recommendation to the Government and public administration bodies, so that we once again look at our programs and see which lines of them need additional regulation and which we should raise to higher lines of the agenda - to ensure their movement and consequently ensure the process of implementation of both the sectoral programs and the general management plan.
Dear Mr. President, let me once again thank specifically you for your participation. We agreed that we will continue discussions in that mood.
Once again, I want to thank our invited experts for their very important work. I am sure, the work of these two days gives me optimism that we are on the right track. Moreover, I want to say that we have thought about this expert problem for a long time with the same logic, but we have constantly seen that something does not work for many reasons, starting with the fact that sometimes it is not possible to put aside politics, which, from the beginning, creates a very serious problem, and we hope that we have found some model that answers our questions.
Thank you again, we will agree on the next meeting and the working schedule in general. I wish everyone success."