Արցախի Հանրապետության սահմանային հատվածում օրերս ադրբեջանական ստորաբաժանումների սադրանքի հետևանքով 19 վիրավոր զինվորներից 2-ը դուրս են գրվել հիվանդանոցից: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը:
Մյուս զինծառայողները շարունակում են բուժում ստանալ: 10 վիրավոր զինծառայող բուժումը ստանում է Երևանում, այդ թվում՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող զինծառայողը. վերջինիս առողջական վիճակում նկատվում է դրական շարժ: Մյուս 9 զինծառայողներից 1-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, վերջինս ապաքինվում է, 3-ինը՝ միջին ծանրության, ընդգծեմ, որ նույնպես ապաքինվում են, մյուսներինը գնահատվում է թեթև, եւս՝ ապաքինվում են:
Օգոստոսի 3-ին ժամը 09։00-ից սկսած ադրբեջանական ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը և Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը: 19 զինծառայող տարբեր աստիճանի վիրավորումներ է ստացել:

2 of 19 Injured Armenian Servicemen Discharged from Hospital
2 of 19 soldiers wounded as a result of the provocation of Azerbaijani units in the border area of Artsakh Republic have discharged from the hospital, spokesperson of the Ministry of Defense of Armenia Aram Torosyan said, Armenpress reports.
The other servicemen continue to receive treatment. 10 wounded servicemen receive treatment in Yerevan, including the serviceman who is in critical condition. a positive tendency is observed in the health condition of the latter. Of the other 9 servicemen, the condition of 1 is assessed as serious, the latter is recovering.
The tension in Nagorno-Karabakh started on August 1, when, according to the Artsakh Defense Army, Azerbaijani units resorted to provocation in a number of parts of the northern and northwestern border zone of the Artsakh Republic starting at 09:00 in the morning, trying to cross the contact line. As a result of the Azerbaijani provocation, the serviceman Albert Bakhshiyan was injured. Aggressive actions of the Azerbaijani side continued in the following days. On August 3, around 3:00 p.m., Azerbaijani units launched a new attack in the northwestern direction of the contact line, using attack drones, as a result of which two servicemen of the Artsakh Defense Army were killed, and 19 more servicemen were wounded in various degrees.