Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Քուվեյթի Պետության նորընտիր վարչապետ Ահմադ Ալ-Նաուաֆ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ-Սաբահին: Ուղերձում նշված է.
Քուվեյթի Պետության նախարարների խորհրդի նախագահի պաշտոնն ստանձնելու առթիվ Ձեզ եմ հղում իմ ջերմ շնորհավորանքները՝ մաղթելով արդյունավետ և արգասաբեր գործունեություն։
Վերահաստատելով Հայաստանի Հանրապետության և Քուվեյթի Պետության միջև առկա հարաբերություններն առավել խորացնելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը՝ լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերի գործադրմամբ կկարողանանք նոր որակ հաղորդել և էլ ավելի ամրապնդել մեր երկրների միջև փոխշահավետ գործակցությունը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ Ձեր պատասխանատու պաշտոնում, իսկ Քուվեյթի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարգավաճում։

Nikol Pashinyan Sends Congratulatory Message to the Newly Elected Prime Minister of Kuwait
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the newly elected Prime Minister of the State of Kuwait, Ahmad Nawaf Al-Ahmad Al-Sabah. The message reads as follows,
“Your Highness,
I convey to you my warm congratulations on assuming the position of the President of the Council of Ministers of the State of Kuwait, wishing you effective and fruitful activities.
Reaffirming the readiness to further deepen and expand the existing relations between the Republic of Armenia and the State of Kuwait, I am full of hope that by making joint efforts we will be able to give a new quality and further strengthen the mutually beneficial cooperation between our countries for the benefit of our peoples.
I wish you good health and success in your responsible position, and lasting peace and prosperity to the friendly people of Kuwait.