Արցախի Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս համայնքների բնակչությանը տարհանելու նպատակով ներկայում ցուցակագրման գործընթաց է իրականացվում՝ պարզելու, թե ովքեր են ցանկանում հաստատվել Արցախում, ովքեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը՝  նշելով, որ երեք համայնքներում, ընդհանուր առմամբ, մոտ 100 ընտանիք է բնակվում:
«Մոտ օրերս համայնքապետերը կներկայացնեն համապատասխան ցուցակները և ըստ այդմ՝ կլուծվի Արցախ տեղափոխվող ընտանիքների բնակապահովման խնդիրը։ Այն ընտանիքները, որոնք կտեղափոխվեն Հայաստանի Հանրապետություն, կստանան բնակարան գնելու սերտիֆիկատ, իսկ մինչ այդ՝ բնակարանի վարձավճարի փոխհատուցում։ Նախնական տվյալներով Արցախում հաստատվելու ցանկություն է հայտնել նշված համայնքների բնակչության մոտ 25-30 տոկոսը»,-մանրամասնեց նախարարը:
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ արդեն հստակ է, որտեղ կտեղավորվեն Բերձորից, Աղավնոյից և Ներքին Սուսից տարհանվող ընտանիքներից Արցախում բնակվելու ցանկություն հայտնողները, որոնց պետությունն ապահովվելու է բնակարանով:
Խոսելով տարհանման  գործընթացում առկա խնդիրներից՝ Հայկ Խանումյանը հայտնեց, որ տեղափոխման հարցերը  կլուծվեն միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև  պետության օգնությամբ։
«Այս պահին մեր գործընկերների հետ բանակցում ենք, որպեսզի օգնեն գործընթացի  կազմակերպման հարցում: Քննարկվում են տեխնիկական մանրամասները՝  ի՞նչ ձևով փոխանցվի գումարը և այլն»,-ասաց մեր զրուցակիցը՝  հավաստիացնելով, որ տեղափոխման հետ կապված խնդիրներ չկան։
Նրա հավաստմամբ՝ մինչև օգոստոսի 25-ը հնարավոր է արագ և ժամանակին կազմակերպել տարհանման գործընթացը:
Այս ընթացքում Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարությունն էլ իրականացնում է  պատմամշակութային ժառանգության դուրսբերումը:
Անդրադառնալով սոցցանցերում առկա որոշ քննարկումներին, ըստ որոնց Բերձորի, Աղավնոյի և Ներքին Սուսի բնակչությանն արգելվել է հրդեհել տները,  նախարար Խանումյանը նախ հիշեցրեց Շահումյանի շրջանի Չարեքտար համայնքի օրինակը, երբ բնակիչները հրդեհել էին տները, ինչից հետո պարզվել էր, որ բնակավայրը մնալու է Արցախի վերահսկողության ներքո:
«Ես դեմ եմ տները վառելուն: Արդեն մի անգամ Չարեքտարը վառել են, թյուրիմացաբար ասեմ, թե միտումնավոր, և այսօր 100 միլիոնավոր դրամներ ենք ծախսում այդ գյուղը վերականգնելու համար։ Ընդամենը մեկուկես տարի է անցել, ինչ Աղանուս համայնքի տարածքը հանձնվեց, բայց այսօր այդ համայնքի տարածքը վերադառնում է միջանցք. դուրս է գալու Ադրբեջանի վերահսկողությունից, բայց այնտեղ ամեն ինչ թալանված ու այրված է՝ սկսած առաջին պատերազմի տարիներից մինչև 2020 թվական: Մեղվաձոր, Հունանավան, Մելիքաշեն, Մարաթուկ բնակավայրերի մասին է խոսքը: Եթե բնակֆոնդը թողնեինք այդ միջանցքում, այսօր այդտեղ հանգիստ կարող էինք բնակեցում անել, բայց այսօր այնտեղ միայն պատեր են վառված ու ավերակներ: Եթե բնակֆոնդը պահպանված լիներ, ապա այդ միջանցքն այսօր հանգիստ կարող էինք բնակեցնել: Ներկայում այնտեղ միայն վառված պատեր են ու ավերակներ»,-ասաց Խանումյանը՝ նշելով, որ Աղավնոն շատ մոտ է գտնվում Արցախը ՀՀ-ին կապող նոր երթուղով նախատեսված միջանցքին և հայտնի չէ, թե մեկուկես, երկու տարի հետո ինչպես կփոխվի իրավիճակը:
«Չէի ցանկանա, որ ամեն ինչ մեր օգտին ընթանալու դեպքում Աղավնո վերադառնալուց հետո, նույն կերպ այրված ու սևացած պատեր տեսնեինք։ Հետևաբար, կտրուկ դեմ եմ որևէ բան այրելուն, թալանելուն, քանդելուն»,-շեշտեց Արցախի ՏԿԵ նախարարը:
Պատասխանելով Արցախ-Հայաստան այլընտրանքային ճանապարհով երթևեկությունը կազմակերպելու առանձնահատկությունների և հարևանությամբ կառուցվող նոր ենթակառուցվածքների վերաբերյալ հարցին՝ նախարարը մանրամասնեց, որ նոր երթուղին սկսվում է Տասը Վերստ բնակավայրից, ապա անցնում՝ Մեծ Շեն, Հին Շեն և Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս համայնքի վարչական տարածքով և հասնում մինչև ՀՀ սահման:
«Դեռևս կառուցված չէ դեպի Կոռնիձոր 11 կիլոմետրանոց ճանապարհահատվածը։ Մինչև այդ, ժամանակավորապես կանցնենք 4 կիլոմետրանոց գրունտային փոքր հատվածով, որը միանում է գործող  մայրուղուն՝  Աղավնոյի հենց վերևում»,-ասաց Հայկ Խանումյանը՝ հավելելով, որ այլընտրանքային ճանապարհը կգործի միջանցքի տրամաբանությամբ:
Նախարարի հաղորդմամբ՝ ՀՀ սահմանից Կոռնիձոր ընկած ճանապարհահատվածը նախատեսվում է կառուցել մոտ 250 օրում:
Այլընտրանքային ճանապարհի անվտանգությունը գործելու է ներկայում Բերձոր-Աղավնոյով  անցնող միջանցքի սկզբունքով. նոր երթուղու 5 կիլոմետրանոց հատվածում կտեղակայվի ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։
Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային ճանապարհի երկայնքով Արցախը սնուցող նոր ենթակառուցվածքների, մասնավորապես, կապի և էլեկտրամատակարարման բարձրավոլտ գծերի  անցկացմանը, Հայկ Խանումյանը նշել է, որ աշխատանքներն արդեն ընթացքում են, որը նախատեսում են ավարտել սեղմ ժամկետներում:

Azerbaijan to Lose Control Over Aghanus Village with Launch of New Corridor, Says Artsakh Infrastructure Minister
Authorities are now compiling a list of residents in Berdzor, Aghavno and Nerkin Sus of Artsakh to find out who is willing to relocate in Artsakh and who wants to move to Armenia following the evacuation of the three communities.
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Artsakh Hayk Khanumyan told ARMENPRESS that around 100 families live in the three communities.
“In the coming days the mayors will submit the lists and subsequently the issue of providing apartments to those families who are moving in Artsakh will be solved. Families who will move to Armenia will receive certificates for buying apartment, and before that they will receive compensation for apartment rent. Preliminarily, around 25-30% of the abovementioned communities’ population has expressed willingness to move [elsewhere] in Artsakh,” the minister said.
Families who chose to stay elsewhere in Artsakh will be provided with apartments.
Khanumyan said the issues pertaining to the process of moving will be solved with support from various international organizations and if needed also by the government.
“We are now negotiating with our partners in order to receive help in the organizing issue. Technical details are being discussed,” he said, adding that there are no problems pertaining to the evacuation.
He said they can manage to organize the evacuation by August 25.
Meanwhile, the Artsakh ministry of culture is evacuating historic-cultural heritage.
Speaking about rumors that authorities have urged the population not to set ablaze their homes before leaving, Khanumyan reminded the case of Charektar community, where residents set fire to their homes and only later found out that the town will remain under Artsakh control.
“I oppose setting fire to the homes. They set fire to Charektar once already, deliberately or unintentionally, and today we are spending hundreds of millions of drams to restore the village. Only one and a half years has passed since the Aghanus community territory was surrendered, but today the territory of this community is returning to the corridor: it will come out of Azerbaijani control, but everything is looted and burnt there, beginning from the years of the first war up to 2020. I am speaking about the settlements of Meghvadzor, Hunanavan, Melikashen and Maratuk. If we were to leave the housing stock in that corridor we could’ve easily settle there today, but now there are only burnt walls and ruins,” Khanumyan said, adding that Aghavno is located close to the corridor envisaged under a new route linking Artsakh with Armenia and it is unknown how the situation will change in the coming years.
“If everything were to proceed in our favor, I wouldn’t want to see burnt ruins upon returning to Aghavno. Therefore, I am strongly against burning anything, looting or destroying,” Khanumyan said.
When asked about the specificities of organizing traffic through an alternative Artsakh-Armenia road and the new infrastructures being built nearby, he said that the new route begins from the Tasy Verst settlement, passes through Mets Shen, Hin Shen and Kashatagh region’s Aghanus community and reaches the border with Armenia.
“The 11 kilometer road section towards Kornidzor is not built yet. Until then, we will temporarily pass through a 4-kilometer track section which is connecting with the current highway, right above Aghavno,” Khanumyan said, adding that the alternative road will function as a corridor.
According to him, the road from the border of Armenia to Kornidzor is planned to be built in around 250 days.
The security of the alternative road will function under the principle of the current corridor from Berdzor to Aghavno: the Russian peacekeeping contingent will be deployed in the 5-kilometer section of the new route.
Speaking about the new infrastructures, namely the construction of communication and power supply lines feeding Artsakh along the alternative road, Khanumyan said the works are already underway and will soon be completed.