«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել․
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հանցավոր ագրեսիայի, հարկադրանքի և պարտադրանքի քաղաքականության հերթական դրսևորումների և Հայաստանի օրվա իշխանությունների պարտվողական կեցվածքի հետեւանքով հայաթափման ու թշնամուն հանձնելու վտանգի առաջ են հայկական նոր բնակավայրեր։ Փաստացի արձանագրվել է նաև կոնկրետ ժամկետ օգոստոսի 25-ը, որի կանխման պատասխանատու իշխանությունները նույնիսկ որեւէ դիրքորոշում չեն հայտնել:
Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով սահմանված ժամկետից շուտ սպառնալով փակել Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքը և պահանջելով իրեն հանձնել հարակից բնակավայրերը՝ Ադրբեջանն ակնհայտորեն հերթական անգամ խախտում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Վերոնշյալ եռակողմ հայտարարությունը որևէ կետով չի նախատեսում ճանապարհաշինության նպատակով բնակավայրերի հանձնում, չի պարունակում նաև դրույթ, որի համաձայն նոր ճանապարհը պետք է շրջանցի Բերձոր, Աղավնո եւ Սուս համայնքները։ Ըստ էության, նման իրավիճակը ցեղասպան վարքագիծ է միջազգային նորմերի լույսի ներքո:
Հետևաբար, ականատեսն ենք միջազգային իրավունքի հերթական կոպտագույն խախտումների, ակնհայտ ապօրինի պահանջների, իսկ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների կողմից դրանք փաստացի բավարարելու պատրաստակամությունն առնվազն հիմք է պնդելու, որ կրկին գործ ունենք ժողովրդի թիկունքում ձեռք բերված համաձայնությունների, «բանավոր փոխըմբռնման» ու բանավոր պայմանավորվածությունների հետ։ Օգոստոսի 25-ը որպես վերջնաժամկետ հանրությանը հրամցնելը հենց դրա հերթական վկայությունն է:
Այս իրադարձությունները կրկին վերահաստատեցին մեր համոզմունքն առ այն, որ միակողմանի զիջումների գնով առաջարկվող խաղաղությունը չի կարող իրական, կայուն ու երկարաժամկետ լինել։ Հայաստանի իշխանությունների անհետևողական, անորոշ քաղաքականության պատճառով չկա պատշաճ համագործակցություն և ոչ մի ուղղությամբ․ լինեն խաղաղապահ ուժերը, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը, թե ընդհանրապես միջազգային կառույցները։
Պարտության խորհրդանիշ դարձած իշխանությունների հետ Հայաստանի ու Արցախի պարտությունը շարունակվում է ամեն օր՝ սպառնալով անդառնալի նոր կորուստներով։
Հայ ժողովրդի համախմբումն այսօր հրամայական է՝ անկախ այս իշխանությունների գծած բոլոր բաժանարար գծերից, հետևողականորեն հրահրած ատելությունից։ Հրամայական է համազգային համախմբումը Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք եռամիասնությամբ։ Օրվա իշխանությունները, սպասարկելով թուրք-ադրբեջանական շահերը, փաստացի համատեղ այդ ուժերի հետ իրականացնում են Արցախի հայաթափման ծրագիրը:
Պարտության անիվն օր առաջ կանգնեցնել է պետք, ինչը հնարավոր է բացառապես օրվա իշխանությունների հեռացմամբ: Միայն այդ դեպքում է հնարավոր եղածը պահպանել, նոր կորուստներից խուսափել ու իրական խաղաղության հասնել»։

Оппозиционный блок "Армения" распространил заявление, передает Aysor.am.
"Вследствие осуществленной в последние дни Азербайджаном преступной агрессии, очередных проявлений политики принуждения и силы и пораженческого поведения действующих властей Армении новые армянские территории оказались перед угрозой сдачи врагу. Фактически зафиксирован также конкретный срок – 25 августа, ответственные за предотвращение которого власти даже не высказали какой-либо позиции.
Угрожая закрыть связывающий Армению с Арцахом коридор раньше установленного документом от 9 ноября срока, и требуя сдать прилегающие населенные пункты, Азербайджан в очередной раз явно нарушает трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Ни в одном пункте вышеуказанного трехстороннего заявления не предусматривается сдача населенных пунктов в целях дорожного строительства, нет также положения, согласно которому новая дорога должна обойти общины Бердзор, Ахавно и Сус. По сути, подобная ситуация является геноцидальным поведением в свете международных норм.
Следовательно, мы – очевидцы очередных грубейших нарушений международного права, явно незаконных требований, а готовность властей Армении и Арцаха фактически удовлетворить их, как минимум, является основанием, чтобы утверждать, что мы опять имеем дело с достигнутыми за спиной народа соглашениями, "устным взаимопониманием" и устными договоренностями. Представлять общественности 25 августа как окончательный срок – очередное свидетельство именно этого.
Эти события вновь подтвердили наше убеждение в том, что предлагаемый ценой односторонних уступок мир не может быть реальным, стабильным и долгосрочным. Из-за непоследовательной, неопределенной политики властей Армении нет надлежащего сотрудничества ни в одном направлении: будь то миротворческие силы, сопредседательство МГ ОБСЕ или международные структуры в целом.
С властями, ставшими символом поражения, поражение Армении и Арцаха каждый день продолжается, угрожая новыми необратимым потерями.
Объединение армянского народа сегодня является велением, независимо от всех начерченных этой властью разделительных линий, последовательно провоцируемой ненависти. Велением является общенациональное объединение – триединство Армения, Арцах, Диаспора. Действующие власти, обслуживая интересы турецко-азербайджанского тандема, фактически вместе с этими силами осуществляют программу изгнания армян из Арцаха.
Колесо поражений необходимо остановить как можно раньше, что возможно только путем отстранения действующие власти. Только в этом случае можно сохранить оставшееся, избежать новых потерь и достичь реального мира", - говорится в заявлении.