Արցախի Քաշաթաղի շրջանում սկսվել է հուշարձանների տարհանման գործընթացը
Արցախի Քաշաթաղի շրջանում սկսվել է հուշարձանների տարհանման գործընթացը: Բերձորի Սուրբ Համբարձում եկեղեցու հարակից տարածքից հանվում է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությանը։
Հեռուստաընկերության փոխանցմամբ՝ քաղպաշտպանության պլանի համաձայն՝ Բերձորից, Աղավնոից և Ներքին Սուսից տարհանվում են ոչ միայն բնակիչները, այլև այն մշակութային կոթողները, որոնք հնարավոր է տեղափոխել:
Հուշարձանների տարհանման աշխատանքները համակարգողները նշել են, որ  հուշարձանները մնալով ոչնչացման լուրջ վտանգի կենթարկվեն, քանի որ  դեռևս 2021 թվականին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ բոլոր նոր հուշարձանները, որոնք կառուցվել են այս 30 տարիների ընթացքում, ենթակա են ոչնչացման, իսկ մնացածների դեպքում հայկական բոլոր արձանագրությունները պետք է ջնջվեն և ոչնչացվեն:
Տարհանվող հուշարձանների մի մասի ճակատագիրը արդեն հստակեցված է և դրանք ժամանակավոր կտեղադրվեն այլ եկեղեցիների բակերում:

В Кашатагском районе Арцаха начали эвакуировать памятники
В Кашатагском районе Арцаха начался процесс эвакуации памятников. С территории, прилегающей к Бердзорской церкви Сурб Амбарцум, также снимается хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает общественная телекомпания Арцаха.
Согласно плану гражданской обороны, из Бердзора, Агавно и Неркин Сус эвакуируются не только жители, но и те культурные памятники, которые можно перевезти.
Координаторы эвакуации памятников отметили, что памятникамгрозит серьезная опасность уничтожения, поскольку еще в 2021 году президент Азербайджана заявил, что все новые памятники, построенные за эти 30 лет, подлежат уничтожению,  а в случае остальных все армянские надписи должны быть стерты и уничтожены.
Судьба части эвакуируемых памятников уже уточнена, и они будут временно размещены во дворах других церквей.