Ինդոնեզիան շահագրգռված է G20-ի շրջանակում Պուտինի և Զելենսկիի հանդիպման կազմակերպմամբ
Ինդոնեզիան շահագրգռված է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Վլադիմիր Զելենսկիի հանդիպման կազմակերպմամբ G20-ի գագաթաժողովի շրջանակներում, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 15-16-ը Բալիում, եթե առաջնորդներն անձամբ մասնակցեն այդ միջոցառմանը։ Այդ մասին չորեքշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանում Ինդոնեզիայի դեսպան Խոսե Տավարեսը։
« Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահներին հրավերները վաղուց են ուղարկվել Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոյի կողմից։ Եթե ​​նրանք մասնակցեն Բալիում կայանալիք G20-ի գագաթաժողովին, ապա, իհարկե, [հանդիպում կազմակերպելու] հնարավորություն կլինի։ Իսկ Ինդոնեզիան ավելի քան պատրաստ է նպաստել նման հանդիպմանը։ Իհարկե, կցանկանայինք, եթե նախագահները գան»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի օգնական Միխայիլ Պոդոլյակը չի բացառել, որ Զելենսկին կգնա Ինդոնեզիայում G20-ի գագաթաժողովին, եթե այնտեղ գտնվի Պուտինը։

Индонезия заинтересована в организации встречи Путина и Зеленского на саммите G20
Индонезия заинтересована в проведении встречи президентов России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского на полях саммита "Большой двадцатки", который пройдет на острове Бали 15-16 ноября, если лидеры примут в мероприятии очное участие. Об этом заявил в среду ТАСС посол Индонезии в РФ Хосе Таварес.
"Приглашения давно были переданы президентом Индонезии [Джоко Видодо] президентам России и Украины. Если они примут участие в саммите "двадцатки" на Бали, то, конечно, для [организации встречи] будет возможность. И Индонезия более чем готова содействовать такой встрече. Конечно, мы хотели бы этого, если президенты приедут", - сказал он.
Индонезия готова надежно обеспечить безопасность президента России, если он примет участие в саммите "двадцатки" в очном формате, заявил Таварес.
"Мы готовы надежно ее обеспечить в случае [очного] участия президента", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
Ранее помощник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк не исключил, что Зеленский поедет на саммит "Большой двадцатки" в Индонезию, если там будет присутствовать Путин.