ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Պեկինին մեկուսացնել Թայվանը. Փելոսի
ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Չինաստանին «մեկուսացնել Թայվանը»: Այս մասին ասել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին չորեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք թույլ չենք տա Չինաստանին մեկուսացնել Թայվանը։ Նրանք թույլ չեն տալիս Թայվանին մասնակցություն ունենալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում, միջոցառումներ, որտեղ Թայվանը կարող է շատ արժեքավոր ներդրում ունենալ: Նրանք կարող են խանգարել նրանց [Թայվանի պաշտոնյաներին] գնալ այնտեղ, բայց նրանք չեն կարող խանգարել մեզ գնալ Թայվան», - ասել է Փելոսին:
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների պատվիրակությունը՝ Փելոսիի գլխավորությամբ, ասիական շրջագայության շրջանակներում այցելել է Սինգապուր, Մալայզիա, Թայվան, Հարավային Կորեա և Ճապոնիա։ «Թայվան մեր այցի նպատակն էր հայտարարել, որ մենք ամուր հարաբերություններ ունենք՝ հիմնված ստատուս-քվոյի վրա, որը մենք պահպանում ենք», - ասել է Փելոսին՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը Թայվանի հարցում չի փոխվել։

Пелоси заявила, что США не позволят Пекину изолировать Тайвань
США не позволят КНР "изолировать Тайвань". С таким утверждением спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси выступила в среду на пресс-конференции в Вашингтоне, передает ТАСС
"Мы не позволим Китаю изолировать Тайвань. Они не дают Тайваню участвовать во Всемирной организации здравоохранения, мероприятиях, где Тайвань может внести очень ценный вклад. Они могут не давать им [официальным лицам Тайваня] ездить туда, но они не могут помешать нам ездить на Тайвань", - заявила она.
Ранее в августе делегация из членов американского Конгресса во главе с Пелоси в рамках азиатского турне посетила Сингапур, Малайзию, Тайвань, Южную Корею и Японию. "Целью нашего визита на Тайвань было заявить, что у нас крепкие отношения, основанные на статус-кво, который мы поддерживаем", - отметила Пелоси, подчеркнув, что политика США в контексте Тайваня не изменилась.