ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Պեկինին մեկուսացնել Թայվանը. Փելոսի
ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Չինաստանին «մեկուսացնել Թայվանը»: Այս մասին ասել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին չորեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք թույլ չենք տա Չինաստանին մեկուսացնել Թայվանը։ Նրանք թույլ չեն տալիս Թայվանին մասնակցություն ունենալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում, միջոցառումներ, որտեղ Թայվանը կարող է շատ արժեքավոր ներդրում ունենալ: Նրանք կարող են խանգարել նրանց [Թայվանի պաշտոնյաներին] գնալ այնտեղ, բայց նրանք չեն կարող խանգարել մեզ գնալ Թայվան», - ասել է Փելոսին:
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամների պատվիրակությունը՝ Փելոսիի գլխավորությամբ, ասիական շրջագայության շրջանակներում այցելել է Սինգապուր, Մալայզիա, Թայվան, Հարավային Կորեա և Ճապոնիա։ «Թայվան մեր այցի նպատակն էր հայտարարել, որ մենք ամուր հարաբերություններ ունենք՝ հիմնված ստատուս-քվոյի վրա, որը մենք պահպանում ենք», - ասել է Փելոսին՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը Թայվանի հարցում չի փոխվել։

US Not to Allow China to Isolate Taiwan: Pelosi
The US will not let China "isolate Taiwan," Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi said at a press conference in Washington on Wednesday, TASS reports.
"We will not allow China to isolate Taiwan. They had kept Taiwan from participating in the World Health Organization, and other things where Taiwan can make a very valued contribution. And they may keep them (Taiwanese officials - TASS) from going there but they are not keeping us from going to Taiwan," she stated.
Earlier in August, a delegation of members of the US Congress led by Pelosi visited Singapore, Malaysia, Taiwan, South Korea and Japan. "Our purpose in going to Taiwan was to say that we have a strong relationship built on the status quo which we support," she noted, pointing out that the US policy with regards to Taiwan has not changed.