Մոսկվան արդարացված չի համարում Ղարաբաղում խաղաղապահ զորակազմի հասցեին հնչող որոշ քննադատությունը։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ-ի Տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Իվան Նեչայևը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական ակտիվ շփումների հետ միասին ինտենսիվ աշխատանք է տարվում նաև ռուս խաղաղապահների հետ, որոնք նախաձեռնում են անհրաժեշտ ջանքեր՝ իրավիճակը կայունացնելու համար. «Ե՛վ Բաքվում, ե՛ւ Երևանում ավելի վաղ քանիցս նշել են ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կարևոր դերը»։
Նեչայևը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 2-ին և 8-ին տեղի են ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցները Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Ադրբեջանցի և հայ գործընկերների հետ շփումներ են ունեցել արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն։
«Վերը նշված բոլոր հարցերը, ներառյալ իրավիճակը Լաչինի միջանցքի շուրջ, խորհրդակցությունների նյութ են՝ լուծում գտնելու նպատակով, որը հարմար կլիներ ադրբեջանական և հայկական կողմերի համար։ Խնդրի զգայուն լինելը հաշվի առնելով՝ ռուսական կողմը չի բարձրաձայնում քննարկվող պայմանավորվածությունների մանրամասները»,- նշել է նա։

Москва считает неоправданной отдельную критику в адрес российского миротворческого контингента: Иван Нечаев
Москва считает неоправданной отдельную критику в адрес российского миротворческого контингента. Как передает NEWS.am, об этом заявил на брифинге замдиректора ДИП МИД России Иван Нечаев.
По его словам, наряду с интенсивными политическими контактами активная работа продолжается и российскими миротворцами, которые предпринимают необходимые усилия для стабилизации ситуации на земле: ''И в Баку, и в Ереване ранее неоднократно отмечали важную роль российского миротворческого контингента''.
Нечаев напомнил, что 2 и 8 августа состоялись телефонные разговоры президента России Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Контакты с азербайджанскими и армянскими коллегами провели министр иностранных дел Сергей Лавров и министр обороны Сергей Шойгу.
''Все вышеназванные вопросы, включая ситуацию вокруг Лачинского коридора, являются предметом консультаций в целях выхода на решение, устраивающее азербайджанскую и армянскую стороны. С учетом чувствительности проблематики российская сторона не разглашает детали обсуждаемых договоренностей'', -отмеитл он.