«Աշխարհը թեւակոխել է մերկ աշխարհաքաղաքականության դարաշրջան, որտեղ, ցավոք, նորմերը, սկզբունքները, բարոյականությունը մղվել է հետին պլան։ Ուստի, երբ խոսում ենք մեր ժողովրդի իղձերի, նրա երազանքների ու ցանկությունների մասին, միանգամայն ակնհայտ է, որ միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների ու ազատությունների վրա հիմնված ցանկությունները, պահանջները, կարծիքները, ցավոք սրտի, լավագույն դեպքում ի գիտություն են ընդունվում։
Այժմ մենք կանգնած ենք գոյաբանական բնույթի սպառնալիքների առջև, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է սառնասրտություն, պրոֆեսիոնալիզմ, հայրենասիրություն, աշխատանքի ճիշտ կազմակերպում, համբերություն և անսպառ աշխատունակություն։ Շատ կարևոր է հնարավորինս հեռու մնալ դեմագոգներից, սադրիչներից, սուտի հայրենասերներից, ովքեր «սոցիալական ցանցերում և լեզվակռիվներում կրծում են թշնամիների կոկորդը»։ Այս ամենն է ներկա պայմաններում հանդիսանում ժողովրդի ու պետության փրկության երաշխիքը։
Սիրելի հայրենակիցներ, երբեք մի կորցրեք հավատն ու ինքնատիրապետումը, երբեք։ Երբեք մի վստահեք դեմագոգներին, լաչառներին և պատահական մարդկանց: Լաչառնն ու բղավողները երբեք իսկական հայրենասեր չեն լինում, հասկացեք վերջապես։ Ահա դժվարությունները հաղթահարելու առանցքային բաղադրիչները, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դառնում փրկել երկիրը նույնիսկ պատմության ամենադժվար ժամանակաշրջաններում։
Առաջիկա երկու-երեք տարիները շատ կարևոր շրջան են լինելու: Իսկ եթե ճիշտ մտածենք, հասկանանք, որ մեր ուժը խելքի, ազնվության ու պարկեշտության մեջ է, ապա նվազագույն ծրագիրը՝ Արցախի փրկությունը, կկարողանանք իրականացնել»։

The Next Two or Three Years Will Be a Very Important Period: Davit Babayan
The world has entered the era of naked geopolitics, where, unfortunately, norms, principles, morality are far from being in the foreground. Therefore, when we talk about the aspirations of our people, their dreams and wishes, it is quite obvious that the wishes, demands, opinions based on international law, human rights and freedoms, unfortunately, will be taken into account at best. Artsakh Minister of Foreign Affairs David Babayan wrote this on Facebook.
"Now we are faced with threats of an existential nature, and this requires composure, professionalism, patriotism, proper organization of work, patience and hard work. It is very important distance as much as possible from demagogues, provocateurs, jingoists who “cut the throats of enemies in social networks and verbal battles.” These are the guarantees for the salvation of the people and the state in the current conditions.
Dear compatriots, never lose faith and self-control, never. Never trust demagogues, loudmouths and political vagabonds. Screamers are never true patriots, understand this obvious thing, finally. These are the key components of overcoming difficulties, making it possible to save the country even in the most difficult periods of history.
The next two or three years will be a very important period. And if we think correctly, understand that our strength is in intelligence, honesty and decency, then the minimum program - the salvation of Artsakh will be realized,” the Artsakh FM added.