Ռուսաստանը զգուշացրել է ԱՄՆ-ին իր «կարմիր գծերի» մասին, որից հետո հնարավոր է դիվանագիտական ​​հարաբերությունների խզում։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ Հյուսիսային Ամերիկայի դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Դարչիեւը։
Դիվանագետին հարցրել են, թե դիտարկվու՞մ է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների վատթարացման հնարավորությունը։ «Ես չէի ցանկանա հիպոթետիկ քննարկումների գնալ այն մասին, թե ինչն է հնարավոր և ինչը՝ ոչ ներկայիս անհանգիստ իրավիճակում, երբ արևմտամետները՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, ոտնահարել են միջազգային իրավունքը և դիվանագիտական ​​պրակտիկայում բացարձակ տաբուները»,- ասել է Դարչիևը։
«Այս համատեքստում ես կնշեմ Կոնգրեսում այժմ քննարկվող օրենսդրական նախաձեռնությունը՝ Ռուսաստանին «ահաբեկչության հովանավոր երկիր» հռչակելու մասին։ Եթե այն իրագործվի, դա կնշանակի, որ Վաշինգտոնն անցել է «կարմիր գծերը»՝  երկկողմ դիվանագիտական ​​հարաբերություններին ամենալուրջ ու կոպիտ վնասը հասցնելով, ընդհուպ մինչև դրանց մակարդակի անկում և նույնիսկ հարաբերությունների խզում: Ամերիկյան կողմը նախազգուշացված է»,- ընդգծել է ԱԳՆ դեպարտամենտի ղեկավարը:

Россия предупредила США о точках невозврата, после которых возможен разрыв дипотношений. Как передает ТАСС, об этом заявил директор департамента Северной Америки МИД РФ Александр Дарчиев.
Дипломату был задан вопрос о том, рассматривается ли возможность понижения дипотношений Москвы и Вашингтона. "Не хотелось бы вдаваться в гипотетические рассуждения о том, что возможно, а что нет в текущей турбулентной ситуации, когда западники во главе с США растоптали международное право и абсолютные табу в дипломатической практике", - отметил Дарчиев.
"В данном контексте упомяну обсуждаемую сейчас в Конгрессе законодательную инициативу объявить Россию "страной - спонсором терроризма". Если она будет реализована, это будет означать пересечение Вашингтоном точки невозврата с самым серьезным сопутствующим ущербом для двусторонних дипотношений вплоть до понижения их уровня и даже разрыва. Американская сторона предупреждена", - подчеркнул глава департамента МИД.