ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ուրբաթ հավանություն է տվել գնաճի նվազեցմանն ուղղված նախաձեռնությունների փաթեթին, որը նախատեսում է իշխանությունների կողմից 430 մլրդ դոլարի հատկացում։ Հեռարձակումն իրականացվել է ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում։
Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ 220 դեմոկրատներ աջակցել են նախաձեռնությունների փաթեթին, դեմ՝ 207 հանրապետական։
Սենատն անցած շաբաթ հավանություն է տվել այս փաթեթին, այժմ այն ​​ուղարկվել է  ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ ստորգրելու: Նա նախկինում հայտարարել էր, որ մտադիր է դա անել։
Օրինագիծը, որն ունի 755 էջ տեքստ, ներառում է մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ կրճատել դաշնային բյուջեի դեֆիցիտը, նվազեցնել հանրային առողջապահական ծախսերը և պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ: Բացի այդ, նախատեսվում է մեծացնել խոշոր կորպորացիաների հարկումը, որը մասամբ պետք է ապահովի առաջարկվող ծրագրերի համար անհրաժեշտ միջոցների հոսքը։ ԱՄՆ իշխանությունները ակնկալում են, որ այս բոլոր միջոցները ապագայում կնվազեցնեն երկրում գնաճը։ Իշխող Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը աջակցում է այս քայլերին։ Ներկայացուցիչների պալատն ընդհատել է ամառային արձակուրդը՝ փաթեթի քվեարկության համար։

Палата представителей Конгресса США в пятницу одобрила пакет инициатив, которые направлены на снижение инфляции и предусматривают выделение властями $430 млрд. Как передает ТАСС трансляция ведется на сайте нижней палаты американского законодательного органа.
Голоса распределись по партийной линии: пакет инициатив поддержали 220 демократов, против проголосовали 207 республиканцев.
Сенат одобрил данный пакет на прошлой неделе, теперь он отправится на подпись президенту США Джо Байдену, он ранее заявил, что намерен это сделать.
Законопроект, текст которого насчитывает 755 страниц, включает целый ряд мер, в том числе для сокращения дефицита федерального бюджета, снижения расходов граждан на здравоохранение и противодействия изменению климата. Кроме того, предусматривается повышение налогообложения крупных корпораций, что должно частично обеспечить поступление средств, необходимых для предлагаемых программ. Власти США рассчитывают, что все эти меры в перспективе позволят снизить инфляцию в стране. В поддержку указанных шагов выступает правящая Демократическая партия. Конгрессмены прервали летние каникулы, чтобы провести голосование по данному пакету инициатив.