Նոր միջանցքի պահպանությունը, համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, իրականացնելու են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահները․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 15-ին ընդունել է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միության մի խումբ անդամների: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են միության գործուներությանն առնչվող հարցեր, ընդգծվել է պետական համապատասխան կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը՝ բարձրացված հարցերի իրավական կարգավորումների հստակեցման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև շփման գծում վերջին սրացումներին և Արցախի Հանրապետություն - Հայաստանի Հանրապետություն  այլընտրանքային ճանապարհի խնդրին, նշելով, որ խոսքը նոր միջանցքի մասին է, որի պահպանությունը, համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, իրականացնելու են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահները:

Охрану нового коридора будут осуществлять российские миротворцы: президент Арцаха
15 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял группу членов Союза родственников военнослужащих, погибших и пропавших без вести в Третьей Арцахской войне.
Были обсуждены вопросы, касающиеся деятельности Союза, подчеркнута важность совместной работы с соответствующими государственными структурами с целью уточнения правового регулирования поднятых вопросов.
В ходе встречи президент Арутюнян коснулся также последней эскалации на линии соприкосновения и вопроса об альтернативной дороге между Республикой Арцах и Республикой Армения, отметив, что речь идет о новом коридоре, защита которого согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года будет осуществляться российскими миротворцами, дислоцированными в Арцахе.