Նոր միջանցքի պահպանությունը, համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, իրականացնելու են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահները․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 15-ին ընդունել է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միության մի խումբ անդամների: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են միության գործուներությանն առնչվող հարցեր, ընդգծվել է պետական համապատասխան կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը՝ բարձրացված հարցերի իրավական կարգավորումների հստակեցման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև շփման գծում վերջին սրացումներին և Արցախի Հանրապետություն - Հայաստանի Հանրապետություն  այլընտրանքային ճանապարհի խնդրին, նշելով, որ խոսքը նոր միջանցքի մասին է, որի պահպանությունը, համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, իրականացնելու են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահները:

On August 15, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received a group of members of the Union of Relatives of Servicemen Perished and Missing in the Third Artsakh War.
The meeting addressed issues related to the activity of the Union. The importance of joint work with relevant state structures aimed at clarifying legal regulations of the issues under discussion was highlighted during the meeting.
President Harutyunyan also touched upon the latest escalation on the line of contact and the issue of the alternative road connecting the Artsakh Republic to the Republic of Armenia, noting that the talk is about a new corridor, the protection of which, according to the tripartite statement of November 9, 2020, will be carried out by the Russian peacekeepers deployed in Artsakh.
During the meeting, President Harutyunyan also answered a number of questions raised by the attendees.