Իրանը «Բանակ-2022»-ին երեք անօդաչու է ցուցադրել
«Բանակ-2022» ֆորումին Իրանի տաղավարում այցելուներն ամենամեծ հետաքրքրությունը ցուցաբերում են անօդաչուների, այդ թվում՝ հարվածային անօդաչուների նկատմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է տաղավարում երկրի ներկայացուցիչներից մեկը՝ Նայաֆի Փոուր Դավոոդը։
«Նրանք, ովքեր հետևում են լուրերին, լավ գիտեն, թե ինչի են ընդունակ մեր անօդաչուները, այդ թվում՝ դա վերաբերում է նաև Պարսից ծոցում տեղի ունեցածին։ Իրանական անօդաչուներ. բոլորն արդեն գիտեն, թե ինչի են դրանք ընդունակ։ Այսպիսով, այստեղ ամենից շատ ուշադրություն են դարձնում անօդաչուներին և կվադոկոպտերներին»,- ասել է Դավոոդը։
Նա նաև հավելել է, որ Իրանը ցուցահանդեսին ներկայացնում է նաև հրթիռներ, հակաօդային պաշտպանության տարբեր համակարգեր և այլն։
Իրանը «Բանակ-2022»-ին իր տաղավարում երեք անօդաչու է ներկայացրել՝ Quadcopter, Mohajer 6 (թարգմանաբար «միգրանտ») և Karrar-3: Առաջինը կարող է օգտագործվել ինչպես քաղաքացիական նպատակներով, օրինակ՝ հրդեհների մարման, այնպես էլ ռազմական նպատակներով և կարող է հարվածային արկեր կրել։
Երկրորդի քաշը 670 կիլոգրամ է (դասավորությունը ներկայացված է ֆորումին 1-ից 7 չափսերով), բեռնվող քաշը՝ մինչև 100 կիլոգրամ, այն աշխատում է 200 կիլոմետր հեռավորության վրա և մոտ 5 կիլոմետր բարձրության վրա, աշխատանքի տևողությունը՝ մինչև 12 ժամ։ Երրորդը կշռում է 510 կիլոգրամ, կարող է տանել մինչև 250 կիլոգրամ և բարձրանում է մինչև 9 կիլոմետր: Ինչպես «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Իրանի տաղավարում, այն կարող է ե՛ւ որպես հարվածային դրոն, ե՛ւ որպես «կամիկաձե» օգտագործվել։
Ըստ իրանական կողմի՝ իրենց ազգային ստենդը ցուցահանդեսում ամենամեծն է օտարերկրյա պետությունների բոլոր ներկայացուցիչների շրջանում։ Մեկ օր առաջ այն բացվել էր Իրանի գլխավոր շտաբի համակարգողի առաջին տեղակալի ներկայությամբ։

Наибольший интерес на стенде Ирана на форуме "Армия 2022" посетители проявляют к беспилотникам, в том числе к ударному дрону, рассказал РИА Новости один из представителей страны на стенде Наяфи Поур Давоод.
"Те люди, что следят за новостями, прекрасно осведомлены о том, на что способны наши беспилотники, в том числе это касается и происходившего в Персидском заливе. Иранские беспилотники - всем уже известно, на что они способны. Таким образом, более всего обращают внимание здесь на беспилотники и квадрокоптеры", - сказал Давоод.
Он также добавил, что также Иран представляет на выставке ракеты, различные системы ПВО и РСЗО.
Всего Иран представил на своем стенде на "Армии 2022" три беспилотных летательных аппарата: Quadcopter, Mohajer 6 (в переводе - "мигрант") и Karrar-3. Первый может использоваться и в гражданских целях, например, для тушения пожаров, так и в военных и может нести ударные снаряды - в таких двух вариантах дрон и показан на стенде. Его характеристики следующие: взлетный вес - 21 килограмм, загружаемый вес - от 1 до 7 килограмм, работает на расстоянии до 10 километров и высоте не более 400 метров, время работы - до 60 минут.
Вес второго - 670 килограмм (на форуме макет представлен в размере 1 к 7), загружаемый вес - до 100 килограмм, работает на расстоянии 200 километров и высоте около 5 километров, длительность работы - до 12 часов. Третий весит 510 килограмм, может нести до 250 килограмм и поднимается на высоту до 9 километров. Как рассказали РИА Новости на стенде Ирана, использоваться он может и как ударный дрон, так и как "камикадзе".
По заявлениям иранской стороны, их национальный стенд является самым большим на выставку среди всех представителей иностранных государств. Днем ранее его открыли в присутствии первого заместителя-координатора Начальника Генштаба Ирана.