Մարզիկ-զինծառայողները միջազգային մրցումներում գրանցել են բարձր արդյունքներ
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի (CISM) հովանու ներքո oգոստոսի 4-ից 12-ը անցկացվող Համաշխարհային կադետական խաղերին։ Հայ մարզիկները գերազանց ելույթներ են ունեցել՝ նվաճելով 4 ոսկե, 1 արծաթե, 1 բրոնզե մեդալ:
Բանակայինների համաշխարհային խաղերի հաղթողներ են դարձել Գոռ Բեգլարյանը (աթլետիկա, հեռացատկ), Ռազմիկ Մկրտչյանը (աթլետիկա, 200 մ վազք), Երվանդ Մկրտչյանը (աթլետիկա, 1500 մ վազք), Արթուր Բարսեղյանը (լող, բաթերֆլայ ոճ):
Երվանդ Մկրտչյանը (աթլետիկա, 1500 մ վազք)՝ 3:51,74 ցուցանիշով սահմանել է խաղերի ռեկորդ:
Երրորդ կուրսանտական խաղերին մասնակցել է 576 մարզիկ 20 երկրից: Ծրագրում ներառված էր յոթ մարզաձև՝ ռազմական հնգամարտ, աթլետիկա, կողմնորոշում տեղանքում, հրաձգություն, վոլեյբոլ, լող, ամառային բիաթլոն: Ընդհանուր հաշվարկով առաջինն էր ՌԴ թիմը, երկրորդը՝ Բելառուսի, երրորդ տեղը զբաղեցրել է Հայաստանի հավաքականը:

Делегация Министерства обороны Армении приняла участие в III Всемирных кадетских играх, проходивших с 4 по 12 августа в Санкт-Петербурге под эгидой Международного совета военного спорта (CISM). Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-служба министерства обороны РА.
Согласно информации, армянские спортсмены выступили отлично, завоевав 4 золотые, 1 серебряную и 1 бронзовую медали.
Из минобороны сообщают, что победителями Всемирных игр стали Гор Бегларян (легкая атлетика, прыжки в длину), Размик Мкртчян (легкая атлетика, бег на дистанции в 200 м), Ерванд Мкртчян (легкая атлетика, бег на дистанции в 1500 м), Артур Барсегян (плавание, стиль баттерфляй).
Ерванд Мкртчян (легкая атлетика, бег на дистанции в 1500 м) также установил рекорд игр – 3:51,74.
В III Всемирных кадетских играх приняли участие 576 спортсменов из 20 стран. В программе – семь видов спорта: военное пятиборье, легкая атлетика, спортивное ориентирование, стрельба, волейбол, плавание и летний биатлон. В общем зачете Сборная России заняла 1 место, на втором месте – Беларусь, на третьем – Сборная Армении.