Փաշինյանը երկու տարի անց հիշեց Բեյրութի պայթյունից հետո տված իր հանձնարարականի մասին
Դեռևս 2020 թվականի օգոստոսին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարել եմ հավաքել տեղեկատվություն բոլոր հնարավոր այն ընկերությունների վերաբերյալ, որոնք  գործ ունեն պայթյունավտանգ նյութերի հետ և այն օբյեկտների վերաբերյալ, որտեղ կարող են լինել մեծ քանակի պայթյունավտանգ նյութեր։ Կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Նրա խոսքով՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո փորձել է հաշվետվություն ստանալ տրված հանձնարարականի կատարման վերաբերյալ։
«Այս պահին այդ մասով տեղեկատվությունն ամփոփվում է, բայց նաև պիտի հանձնարարեմ  Պետական վերահսկողական ծառայությանը, որպեսզի իրականացնի ուսումնասիրություն և զեկուցի, թե իմ տված 2020 թ-ի օգոստոսի հանձնարարականն ինչպես է կատարվել»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ գիտեն, որ խնդրո առարկա առևտրի կենտրոնում Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչական մարմինը կատարել է ստուգումներ 2021 թ-ի գարնանը և արձանագրել են խախտումներ։
«Այս տեղեկությունը հայտնի է, բայց ամեն դեպքում ինձ անհրաժեշտ է խորքային ուսումնասիրություն, թե բովանդակային առումով ինչպես է կատարվել հանձնարարականը, որը  ժամկետով սահմանափակված չի եղել: Բեյրույթի պայթյունից հետո խնդիր է դրվել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Հայաստանում նմանատիպ իրադարձություն տեղի չունենա»,- ընդգծեց նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan said that after the 2020 Beirut explosion he had ordered relevant state agencies to collect information on all possible facilities storing explosive materials in the countryArmenpress reports.
Speaking at the Cabinet meeting, PM Pashinyan said that he tried to receive a report on the execution of his order.
“The information is being summed up. First, I have to instruct the State Oversight Service to conduct a concrete study and report back on how my instruction was carried out,” the PM said.
He said that back in 2021 the government inspection agency conducted inspections at the Surmalu trade center and found violations.
“This information is public, but nevertheless I need an in-depth study on the course of implementation of my instructions in terms of content. That instruction wasn’t limited to a deadline. After the Beirut explosion a task was set to take action so that similar events don’t happen in Armenia,” the PM said.