Փաշինյանը երկու տարի անց հիշեց Բեյրութի պայթյունից հետո տված իր հանձնարարականի մասին
Դեռևս 2020 թվականի օգոստոսին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարել եմ հավաքել տեղեկատվություն բոլոր հնարավոր այն ընկերությունների վերաբերյալ, որոնք  գործ ունեն պայթյունավտանգ նյութերի հետ և այն օբյեկտների վերաբերյալ, որտեղ կարող են լինել մեծ քանակի պայթյունավտանգ նյութեր։ Կառավարության նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Նրա խոսքով՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո փորձել է հաշվետվություն ստանալ տրված հանձնարարականի կատարման վերաբերյալ։
«Այս պահին այդ մասով տեղեկատվությունն ամփոփվում է, բայց նաև պիտի հանձնարարեմ  Պետական վերահսկողական ծառայությանը, որպեսզի իրականացնի ուսումնասիրություն և զեկուցի, թե իմ տված 2020 թ-ի օգոստոսի հանձնարարականն ինչպես է կատարվել»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ գիտեն, որ խնդրո առարկա առևտրի կենտրոնում Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչական մարմինը կատարել է ստուգումներ 2021 թ-ի գարնանը և արձանագրել են խախտումներ։
«Այս տեղեկությունը հայտնի է, բայց ամեն դեպքում ինձ անհրաժեշտ է խորքային ուսումնասիրություն, թե բովանդակային առումով ինչպես է կատարվել հանձնարարականը, որը  ժամկետով սահմանափակված չի եղել: Բեյրույթի պայթյունից հետո խնդիր է դրվել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Հայաստանում նմանատիպ իրադարձություն տեղի չունենա»,- ընդգծեց նա։

После взрыва в Бейруте я поручил собрать информацию об объектах с взрывоопасными веществами: Пашинян
После взрыва в Бейруте в августе 2020 года премьер-министр Никол Пашинян поручил соответствующим ведомствам собрать информацию обо всех  объектах, содержащих взрывчатые вещества. Как передает "Арменпресс", на заседании правительства премьер-министр заявил, что он пытался получить отчет о выполнении данного поручения.
"Информация обобщается. Я должен поручить Службе государственного контроля провести исследование и доложить, как выполнено мое поручение", - сказал премьер-министр.
По словам премьер-министра, соответствующий инспекционный орган в торговом центре "Сурмалу" весной 2021 года провел проверки и зафиксировал нарушения.
"Эта информация известна, но в любом случае мне необходимо углубленное изучение того, как выполнялось задание по содержанию. Это задание не было ограничено по времени. После взрыва в Бейруте стояла задача принять меры, чтобы подобное событие не повторилось в Армении", - сказал премьер-министр.