Շարունակելու ենք պայքարել անկախությունը վտանգող տարբեր կողմերից եկող մանր ու մեծ փորձերի դեմ. Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձն Անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ.
Երբ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագրով սահմանվեց անկախ պետության հաստատման գործընթացի մեկնարկը, ամբողջ երկիրը, մի ընտանիք դարձած, անպատմելի ոգևորության մեջ էր: Պատմական զարգացման հերթականությամբ՝ Հռչակագրով սահմանվածն ամրագրվեց  1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեով և Հայաստանի Հանրապետության ճանաչմամբ:
Հռչակագիրը նաև մեր Սահմանադրության մշակման թույլտվությունն էր, ինչը և կյանքի կոչվեց:
Տարիների հեռվից գնահատելով մեր ձեռքբերումները և Հռչակագրով բերած արժեքները՝ պարզ է դառնում այն գիտակցումը, որ անկախությունը վաստակած պարգև է,  ինչն ավելի պարտավորեցնող է ստանալուց հետո: Յուրաքանչյուր օր անկախությունը պահպանելու հրամայական է, այն ամրացնելու ապացույցը՝ երբեք չավարտվող ջանքերը և չթուլացող զգոնությունը:
Մեր տևական համառությամբ, չընկճվելու ժառանգությամբ և բացճակատ դիմակայելու ունակությամբ շարունակելու ենք պայքարել անկախությունը վտանգող տարբեր կողմերից եկող մանր ու մեծ փորձերի դեմ:
Եվ ինչպես Հռչակագիրն է սահմանում, մշտարթուն զգոնությամբ, ազնվորեն և մեծ պատասխանատվությամբ պետք է նպաստենք ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի  զարգացմանը:

We Will Continue Fighting Against Small And Big Attempts Endangering Independence – Speaker of Parliament
Congratulatory Message by NA President Alen Simonyan on Day of Declaration of Independence.
When the Declaration adopted by the Supreme Council on August 23, 1990 established the beginning of the process of establishment of an independence state, the whole country, becoming one family, was in indescribable excitement. In order of historical development, what was defined by the Declaration was confirmed by the referendum on independence of September 21, 1991 and the recognition of the Republic of Armenia.
The Declaration was also the permission to develop our Constitution, which was implemented.
Evaluating our achievements over the years and the values brought by the Declaration, it becomes clear that independence is an earned gift, which is more binding after receiving it. Every day is the imperative to maintain independence, the proof to strengthen it, never-ending efforts and unwavering vigilance.
We will continue to fight against the small and big attempts from different sides that threaten independence with our lasting persistence, legacy of not giving up and ability to openly confront.
And as the Declaration defines, we should contribute to the development of a democratic, legal public order with constant vigilance, honestly and with great responsibility.