ՀՀ–ում Չինաստանի դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
Աշխատանքային այցով Սյունիքում է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը։ Սյունիքի մարզպետարանի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նրան ընդունել են Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը և մարզպետարանի ղեկավար կազմը։
Առաջին անգամ Սյունիքում գտնվող դեսպանը նշել է՝ իր այցելության նպատակն է քննարկել, թե ինչպես կարելի է Չինաստանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության եզրեր գտնել։
«Սյունիքը Հայաստանի Հանրապետության համար մեծ կարևորություն ունեցող մարզ է, վերջին տարիներին մեր երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության մեջ ամենաբարձր տոկոսն ունի հանքարդյունաբերական արտադրանքը, իսկ այն արտահանվում է հիմնականում Սյունիքից»,- ասել է Ֆան Յոնգը՝ հավելելով, որ սա միակ ոլորտը չէ, որտեղ կարելի է համագործակցել, ու պետք է նոր բնագավառներ գտնել։
Այս առումով դեսպանատունը պատրաստակամ է իրենց երկրի ներդրողներին ուղղորդել դեպի Սյունիք։
Մարզային իշխանությունները բարձրաստիճան դիվանագետին են ներկայացրել այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ Սյունիքը կարող է համագործակցել չինական կողմի հետ, որոնք կարող են հետաքրքրել ներդրողներին կամ շահավետ լինել մարզի համար՝ փորձի փոխանակման առումով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք ոլորտներ ու հարցեր, որոնք վերաբերում էին մասնավորապես կրթությանը, զբոսաշրջությանը, ճանապարհաշինությանը, այլ ենթակառուցվածքների, քույր քաղաքների ինստիտուտի գործարկմանը, տեղական ինքնակառավարմանը, սյունիքյան տեղական ապրանքատեսականու արտահանմանը և այլն։
Նշվել է, որ հանդիպման հիմնական առանցքը փոխգործակցության մասին մտքերի փոխանակումն էր, իսկ հետագայում առավել նեղ մասնագիտական խմբերով կողմերը կանցնեն դրանք խորացնելու գործնական քայլերի։

Посол Китая в Армении впервые посетил Сюник
Посол Китая в Армении Фань Юн посетил Сюникскую область, где встретился с вице-губернатором Айком Арутюняном, передает Sputnik Армения.
Посол отметил, что впервые посещает Сюник, цель – обсудить возможности сотрудничества между Китаем и этим регионом Армении.
"Сюник – важная для Армении область. В последние годы наиболее крупную долю в товарообороте между нашими странами обеспечивает продукция горнодобывающей промышленности, а она экспортируется в основном из Сюника", – отметил китайский дипломат.
Посол убежден, что горнорудная промышленность – не единственная сфера, где можно сотрудничать, необходимо найти новые направления для взаимодействия. В этом контексте дипломат пообещал направить китайских инвесторов в Сюник.
В свою очередь Арутюнян отметил важность визита посла КНР в столь сложный для области период. Замглавы области представил дипломату основные направления, по которым Сюник может сотрудничать с китайской стороной, и которые могут заинтересовать инвесторов.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся партнерства в сферах образования, туризма, дорожного строительства, местного самоуправления, экспорта местной продукции.