Արցախի Անկախության օրվա առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորանքն Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին
Արցախի Անկախության օրվա առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանին`
Հարգելի՛ պարոն Թովմասյան,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից Ձեզ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներին և ամբողջ արցախահայությանն եմ հղում իմ ջերմ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն Արցախի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ:
Աշխարհաքաղաքական տեկտոնական ցնցումներին, ներքին ու արտաքին սպառնալիքներին դիմագրավելու համար մենք, առավել քան երբևէ, պետք է լինենք միասնական, համախմբված և ուժեղ՝ հանուն սեփական հայրենիքի, պետականության, ժողովրդի ազատության ու անկախության պահպանման:
Հավերժ փառք ու խոնարհում անկախության և պետականության պահպանման համար մարտնչած մեր քաջորդիներին, որոնք իրենց արյամբ են սրբագործել հայոց հողը:
Պարոն նախագահ, վերստին շնորհավորելով այս նվիրական տոնի կապակցությամբ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, արգասաբեր աշխատանք, իսկ Արցախի արարող ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն:

Поздравление председателя НС РА спикеру НС Арцаха с Днем независимости Арцаха
Поздравление Председателя НС РА А.Симоняна спикеру НС Арцаха А.Товмасяну с Днем независимости Арцаха:
Уважаемый г-н Товмасян,
от имени Национального Собрания Республики Армения и от себя лично направляю Вам, депутатам Национального Собрания Республики Арцах и всему арцахскому армянству теплые поздравления и наилучшие пожелания в связи с Днем независимости Республики Арцах.
Для противостояния геополитическим тектоническим потрясениям, внутренним и внешним угрозам, мы как никогда должны быть едины, сплочены и сильны – во имя сохранения Отчизны, государственности, свободы и независимости народа.
Вечная слава и честь нашим героям, сражавшимся за независимость и государственность, освятившим своей кровью армянскую землю.
Г-н Председатель, еще раз поздравляя с этим заветным праздником, желаю Вам крепкого здоровья, плодотворной работы, а созидающему народу Арцаха – прочного   мира и благополучия.