Շոլցը ցանկություն է հայտնել շարունակել բանակցությունները Պուտինի հետ
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունները շարունակելու ցանկության մասին։ Քաղաքական գործչի հանդիպումը Էսենի բնակիչների հետ հեռարձակվել է Welt կայքում, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Գերմանացի քաղաքական գործիչը նշել է, որ սերտ կապի մեջ է Ռուսաստանի ղեկավարի հետ և չի պատրաստվում դադարեցնել փոխգործակցությունը։
«Ես հանդիպել եմ ՌԴ նախագահի հետ Մոսկվայում՝ երկար սեղանի շուրջ: Ես բազմիցս խոսել եմ նրա հետ հեռախոսով: Եվ ես հստակ կասեմ, որ շարունակելու եմ դա անել», - ասել է Շոլցը:
Ավելի վաղ կանցլերն արդեն նշել է Ռուսաստանի նախագահի հետ երկխոսության կարևորության մասին։ Ուղիղ շփումը կարևոր է հատկապես ճգնաժամի ժամանակ, ասել է Շոլցը, և այդ կերպ նա կարող է Մոսկվային հասցնել Արևմուտքի դիրքորոշումը։ Այդուհանդերձ, քաղաքական գործիչը հնարավոր չի համարում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը «տեսանելի ապագայում»։

Шольц заявил о желании продолжить переговоры с Путиным
Канцлер ФРГ Олаф Шольц заявил о желании продолжить переговоры с президентом России Владимиром Путиным. Трансляция встречи политика с жителями Эссена велась на сайте Welt сообщает РИА Новости.
Немецкий политик отметил, что находится в тесном контакте с российским лидером и не собирается прекращать взаимодействие.
"Я встречался с российским президентом в Москве за длинным столом. Я много раз общался с ним по телефону. И я скажу четко, что продолжу это делать", - рассказал Шольц.
Ранее канцлер уже говорил о важности диалога с президентом России. По словам Шольца, прямое общение важно, особенно во время кризиса, и именно так он может донести Москве позицию Запада. Тем не менее политик не считает возможной нормализацию отношений с Россией в "обозримом будущем".