Հակամարտությունը չի կարելի լուծված համարել, քանի դեռ չեն հասցեագրվել արցախահայության խորքային կարիքները. ՀՀ ԱԳՆ
1991թ սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակագիրը։
Այս քայլն Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից հայերի դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականության տրամաբանական հետևանքն էր, ինչի դրսևորումները առկա են նաև այսօր։
Հակառակ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մշտապես հնչող այն հայտարարություններին, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր և Լեռնային Ղարաբաղ տարածքային միավոր այլևս գոյություն չունի՝ փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում են բնակվել շուրջ հարյուր քսան հազար հայեր, որոնք, որպես միջազգային հանրության անդամ, ունեն հավասար և անօտարելի իրավունքներ, և հակամարտությունը չի կարելի լուծված համարել, քանի դեռ չեն հասցեագրվել արցախահայության խորքային կարիքները։
Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության և իրավունքների երաշխավորումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և երկարաժամկետ լուծումը՝ օգտագործելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության փորձը և ներուժը, շարունակում են առանցքային լինել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է հանձառու լինել Արցախի բնակչության կենսագործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանների ապահովման և իրենց բնօրրանում անվտանգ ապրելու համար։

Армения продолжает быть приверженной обеспечению всех необходимых условий для жизнедеятельности населения Арцаха: МИД РА
2 сентября 1991 года совместная сессия депутатов всех уровней Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района приняла Декларацию независимости Нагорного Карабаха. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Армения.
"Данный шаг был логическим последствием политики этнических чисток Азербайджанской ССР против армян, проявления которой присутствуют и сегодня.
Вопреки постоянно звучащим со стороны властей Азербайджана заявлениям о том, что нагорно-карабахской проблемы и территориальной единицы Нагорного Карабаха больше не существует, факт заключается в том, что в Нагорном Карабахе продолжают проживать около ста двадцати тысяч армян, которые являясь члеными международного сообщества, обладают равными и неотъемлемыми правами, следовательно, конфликт нельзя считать решенным до тех пор, пока не будут адресованы основные потребности народа Арцаха.
Гарантирование безопасности и прав армянского населения Нагорного Карабаха и всеобъемлющее и долгосрочное решение нагорно-карабахского конфликта, используя опыт и потенциал сопредседательства Минской группы ОБСЕ, продолжают играть ключевую роль на пути достижения стабильности и мира на Южном Кавказе.
Республика Армения продолжает быть приверженной обеспечению всех необходимых условий для жизнедеятельности населения Арцаха и безопасной жизни в своей колыбели", - отмечается в заявлении.