«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում ԱԺ-ում լրացումներ են առաջարկվում
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի խոսքով՝ առաջարկվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի N ՀՕ-195-Ն օրենքի 21-րդ հոդվածը լրացնել նոր՝ 5.1 և 5.2 մասերով՝ հետևյալ բովանդակությամբ. «Պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվում է այն քաղաքացին, ով որպես օտարերկրյա քաղաքացի ՀՀ քաղաքացիություն է ձեռք բերել որևէ մարզաձևի Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմում (որևէ տարիքային խմբի) հանդես գալու համար և մինչև 2021 թ. մայիսի 1-ը պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունքը կորցրել է:
Պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու համար քաղաքացին կամ համապատասխան ֆեդերացիան մինչև 2022 թ. հոկտեմբերի 1-ը դիմում է սպորտի բնագավառում պետական կառավարման լիազորված մարմին, որը մեկամսյա ժամկետում պարզում է ներկայացրած փաստաթղթերի համապատասխանությունը սույն հոդվածի 5.1 մասին և միջնորդություն է ներկայացնում ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, որը քաղաքացուն ազատում է պարտադիր զինվորական ծառայությունից՝ սպորտի բնագավառում պետական կառավարման լիազորված մարմնի միջնորդությունը ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում»:
Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 5-ի նիստում:
Նախագիծը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Addenda Are Proposed To RA Law on Military Service and Serviceman’s Status
According to the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan, it is proposed to supplement Article 21 of the HO-195-N law of November 15, 2017 on Military Service and Serviceman’s Status with new parts 5.1 and 5.2, with the following content: “A citizen who, as a foreign citizen, acquired RA citizenship in order to play in the national team of the Republic of Armenia (of any age group) in any sport and lost the right to postpone compulsory military service until May 1, 2021, is exempted from compulsory military service.
In order to be exempted from compulsory military service, the citizen or the relevant federation applies to the authorized body of the state administration in the field of sport until October 1, 2022, which verifies the compliance of the submitted documents with 5.1 of the Article within a month and submits a petition to the Ministry of Defense, which exempts a citizen from compulsory military service, after receiving the petition of the authorized body of state administration in the field of sport, within a month.”
The draft law was debated in the first reading at the sitting of the Standing Committee on Defense and Security held on September 5.
The draft will be included in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings with the endorsement of the Committee.