Ֆիլիպ Ռիկերը կհանդիպի ՀՀ պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ աջակցությունը տևական խաղաղության հասնելու հարցում
Կովկասյան հարցերով բանակցություններով ԱՄՆ պետքարտուղարի ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը ժամանել է Երևան, այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:
Սեպտեմբերի 8-10-ը նա կհանդիպի ՀՀ պաշտոնատար անձանց հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ աջակցությունը տևական խաղաղության հասնելու հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի  դիվանագիտական ջանքերին և հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ջանքերին։

Philip Reeker Will Meet With Armenian Government Officials
The United States Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Senior Advisor for Caucasus Negotiations Ambassador Philip Reeker arrived in Yerevan, the US Embassy in Armenia said in a statement.
“The U.S. Embassy to Armenia welcomes Ambassador Philip Reeker, the Senior Advisor for Caucasus Negotiations to Yerevan.  During his visit on September 8-10, Ambassador Reeker will meet with government officials to discuss U.S. support for the diplomatic efforts between Armenia and Azerbaijan towards a lasting peace and efforts to normalize Armenia-Turkey relations,” the embassy said.