ԱՄՆ-ը 2 մլն դոլար է հատկացնում Ղարաբաղում հակամարտությունից տուժած տարածքների ականազերծման համար
ԱՄՆ-ը 2 մլն դոլար է տրամադրում հայ-ադրբեջանական հակամարտությունից տուժած տարածքներում ականազերծման գործողությունների համար։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության կիրակի օրը տարածած գրավոր հայտարարության մեջ:
«Տարածաշրջանային խաղաղությունն ու համագործակցությունը խթանելու համար Միացյալ Նահանգներն ուրախ է հայտարարել 2 միլիոն դոլարի տրամադրման վերաբերյալ ականազերծման մարդասիրական գործողություններ իրակացանելու համար 2020 թվականի աշնանը Հարավային Կովկասում հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև ինտենսիվ մարտերից տուժած տարածքներում։ Հակամարտության գոտում ականներն ու չպայթած զինամթերքը շարունակում են սպանել և խեղել խաղաղ բնակիչներին, արգելափակել տնտեսական զարգացումը և խոչընդոտել տեղահանվածների անվտանգ վերադարձը»,- նշված է հայտարարությունում:
Պետքարտուղարությունը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին նույն նպատակով հատկացվել էր 500 հազար դոլար։

US Announces $2 Mln in New Demining Assistance for Nagorno-Karabakh
The United States will allocate $2 million for demining operations in areas affected by the conflict between Armenia and Azerbaijan, the US Department of State said in a press release on Sunday, TASS reports.
"To promote regional peace and cooperation, the United States is pleased to announce $2,000,000 for humanitarian demining operations in areas affected by the fall 2020 intensive fighting between Armenian and Azerbaijani forces in the South Caucasus. Landmines and unexploded ordnance across the conflict zone continue to kill and maim civilians, block economic development, and impede the safe return of displaced communities," the press release reads. According to the US Department of State, the new funding will build on the $500,000 announced in November 2021.