Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակը։
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ձեռնարկված քայլերի՝ այդ թվում Ռուսաստանի Դաշնությանը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին դիմելու մասին՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու  և դրա հետևանքները վերացնելու նպատակով։

On September 13, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Foreign Minister of Russian Federation Sergey Lavrov.
Minister Mirzoyan presented the situation in the Armenian-Azerbaijani bordering area resulting from the large-scale aggression launched by the Azerbaijani armed forces at midnight on September 13.
Ararat Mirzoyan briefed on the steps undertaken by the Republic of Armenia, including the appeal to the Russian Federation, the Collective Security Treaty Organization, the UN Security Council, aimed at halting the Azerbaijani aggression and eliminating its consequences.