Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մեկնարկած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակը։
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ձեռնարկված քայլերի՝ այդ թվում Ռուսաստանի Դաշնությանը, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, ՄԱԿ անվտանգության խորհրդին դիմելու մասին՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու  և դրա հետևանքները վերացնելու նպատակով։

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с Лавровым
13 сентября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Министр Мирзоян представил сложившуюся в полночь 13 сентября на армяно-азербайджанской границе ситуацию в результате широкомасштабной агрессии со стороны вооруженных сил Азербайджана.
Арарат Мирзоян проинформировал о предпринятых Республикой Армения шагах, в том числе об обращении к Российской Федерации, в Организацию Договора о коллективной безопасности, в Совет Безопасности ООН для пресечения азербайджанской агрессии и устранения ее последствий.