Հնդկաստանը կոչ է անում ագրեսոր կողմին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները. Հնդկաստանի ԱԳՆ խոսնակ
Հնդկաստանը տեղյակ է հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ձեռնարկված հարձակումների մասին և կոչ է անում ագրեսոր կողմին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին լրատվամիջոցների հարցումներին ի պատասխան հայտարարել է Հնդկաստանի կառավարության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական խոսնակ պարոն Արինդամ Բագչին:
«Մենք տեսել ենք հաղորդագրությունները հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով հարձակումների մասին՝ ներառյալ քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների թիրախավորումը 2022 թ. սեպտեմբերի 12-13-ին: Կոչ ենք անում ագրեսոր կողմին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Կարծում ենք, որ երկկողմ վեճերը պետք է լուծվեն դիվանագիտության և երկխոսության միջոցով: Որևէ կոնֆլիկտ չի կարող ռազմական լուծում ունենալ: Մենք կոչ ենք անում կողմերին հետամուտ լինել բանակցություններին՝ տևական և խաղաղ լուծման հասնելու նպատակով», - ասված է Հնդկաստանի ԱԳՆ-ի սեպտեմբերի 13-ի հայտարարության մեջ:

India Calls Upon the Aggressor Side to Immediately Cease Hostilities: Foreign Ministry Spokesperson
India has seen reports of attacks along the Armenia-Azerbaijan border and calls upon the aggressor side to immediately cease hostilities, Indian Foreign Ministry’s Official Spokesperson Arindam Bagchi said in response to media queries.
"We have seen reports of attacks along the Armenia-Azerbaijan border, including targeting of civilian settlements and infrastructure on 12/13 September 2022. We call upon the aggressor side to immediately cease hostilities.
We believe that bilateral disputes should be settled through diplomacy and dialogue. There can be no military solution to any conflict. We encourage both sides to pursue talks to arrive at a lasting and peaceful solution”, the spokesperson said.