Մակրոնը Ալիևին կոչ է արել դադարեցնել ռազմական գործողությունները և շարունակել բանակցությունները
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երեքշաբթի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցում կոչ է արել նրան վերադառնալ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը Հայաստանի հետ ռազմական բախումներից հետո, հայտնում է Ելիսեյան պալատը, փոխանցում է News.am-ը։
«Մակրոնը նախագահ Ալիեւին հայտնել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու եւ հրադադարին վերադառնալու անհետաձգելիության մասին: Նա պնդել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցային ջանքերը շարունակելու եւ ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը եւ հիշեցրել է բոլոր գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրամիության հետ դրան նպաստելու իր պատրաստակամությունը,»,- ասված է նախագահի հաղորդագրությունում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Մակրոնը խիստ մտահոգություն է հայտնել երկու երկրների սահմանին ռազմական գործողությունների, այդ թվում՝ հայկական բնակավայրերի ռմբակոծման կապակցությամբ։
Երկուշաբթի լույս երեքշաբթի գիշերը Մակրոնը հեռախոսազրույց էր ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հանրապետության նախագահը կոչ էր արել խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, հայտնում են պետության ղեկավարի գրասենյակից։

Макрон призвал Алиева прекратить военные действия и продолжить переговоры
Президент Франции Эммануэль Макрон во вторник в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым призвал его вернуться к соблюдению режима прекращения огня после военных столкновений с Арменией, сообщил Елисейский дворец, передает News.am.
''Макрон сообщил президенту Алиеву о неотложности положить конец военным действиям и вернуться к соблюдению режима прекращения огня. Он настаивал на необходимости продолжать и интенсифицировать переговорные усилия между Арменией и Азербайджаном и напомнил о его готовности внести в это вклад совместно со всеми партнерами, в частности с Европейским союзом'', - говорится в коммюнике президентской канцелярии.
В документе отмечается, что Макрон заявил о сильном беспокойстве в связи с военными действиями на границе двух стран, в том числе из-за бомбардировок армянских населенных пунктов.
В ночь с понедельника на вторник у Макрона состоялся телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Президент республики призывал к строгому соблюдению режима прекращения огня и уважению территориальной целостности Армении, указывают в канцелярии главы государства.