ԵԽ պատգամավորները ԵՄ բարձր ներկայացուցչին հորդորել են միջամտել կասեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան
Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ նամակով դիմել են Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, որպեսզի ԵՄ-ն անհապաղ քայլեր ձեռնարկի և պաշտպանի Հայաստանին Ադրբեջանի ագրեսիայից:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ նամակում ԵԽ պատգամավորները շեշտել են՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ չարդարացված ագրեսիան հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական կոպտագույն խախտումը։ Նրանք հիշեցրել են, որ հայկական կողմն այս պահին պաշտոնապես հաստատված 49 զոհ ունի, թվերը ճշտվում են:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի հստակ, նախապես ծրագրված, կանխամտածված ագրեսիան՝ հրատապ անհրաժեշտություն կա ԵՄ-ի կողմից ձեռնարկելու վճռական և համարժեք գործողություններ, քայլեր՝ անհապաղ դադարեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ և կանխելու հետագա էսկալացիան տեղում: Մենք կարծում ենք, որ ԵՄ-ն պետք է հրատապ, բազմամակարդակ միջամտություն ունենա՝ կասեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան և համոզվելու, որ այն չի կրկնվի՝ արդյունավետ պատժամիջոցների մեխանիզմի կիրառման միջոցով։ Մեր պարտքն է պաշտպանել Հայաստանին և Ադրբեջանի անկասելի ագրեսիայի, պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ ապրող հայ ժողովրդին»,-շեշտել են ԵԽ պատգամավորները:
Նրանք նաև ԵՄ բարձր ներկայացուցչին խնդրել են հնարավորինս շուտ տեղեկացնել իրենց, թե ինչ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկելու՝ երաշխավորելու, որ ԵՄ-ն կարող է պատասխանատվությամբ և արդյունավետ կերպով պաշտպանել Հայաստանին։
Բորելին դիմած պատգամավորների թվում են Էմանուիլ Ֆրագկոսը, Լարս Պատրիկ Բերգը, Բեատա Կեմպան, Եվա Կաիլին, Կոստաս Մավրիդեսը և այլք:

Наш долг - защитить Армению: депутаты Европарламента призвали Верховного представителя ЕС вмешаться
Более десятка депутатов Европарламента направили письмо Верховному представителю Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю, чтобы ЕС предпринял немедленные шаги для защиты Армении от агрессии Азербайджана.
Как передает Арменпресс, в письме депутаты подчеркнули, что необоснованная агрессия против суверенной территории Армении с 13 сентября 2022 года является очередным грубым нарушением Азербайджана Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Они напомнили, что на данный момент армянская сторона официально подтвердила о 49 погибших, данные уточняются.
''Учитывая явную, заранее спланированную, преднамеренную агрессию Азербайджана, ЕС  необходимо предпринять решительные и адекватные действия, шаги для немедленного прекращения агрессии Азербайджана против суверенитета и территориальной целостности Армении и предотвращения дальнейшей эскалации. Мы считаем, что ЕС должен срочно и многоуровнево вмешаться, чтобы остановить агрессию Азербайджана и гарантировать, что она не повторится, путем использования эффективного санкционного механизма. Наш долг - защитить Армению и армянский народ, живущие под постоянной угрозой непрекращающейся агрессии и войны Азербайджана'', - подчеркнули депутаты Европарламента.
Они также попросили Верховного представителя Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля как можно скорее сообщить им, какие конкретные шаги они предпримут для ответственной и эффективной защиты Армении.
Среди депутатов, обратившихся к Боррелю, - Эммануил Франкос, Ларс Патрик Берг, Беата Кемпа, Ева Кайли, Костас Мавридес и другие.