ԵԽ պատգամավորները ԵՄ բարձր ներկայացուցչին հորդորել են միջամտել կասեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան
Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ նամակով դիմել են Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, որպեսզի ԵՄ-ն անհապաղ քայլեր ձեռնարկի և պաշտպանի Հայաստանին Ադրբեջանի ագրեսիայից:
Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ նամակում ԵԽ պատգամավորները շեշտել են՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ չարդարացված ագրեսիան հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական կոպտագույն խախտումը։ Նրանք հիշեցրել են, որ հայկական կողմն այս պահին պաշտոնապես հաստատված 49 զոհ ունի, թվերը ճշտվում են:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի հստակ, նախապես ծրագրված, կանխամտածված ագրեսիան՝ հրատապ անհրաժեշտություն կա ԵՄ-ի կողմից ձեռնարկելու վճռական և համարժեք գործողություններ, քայլեր՝ անհապաղ դադարեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ և կանխելու հետագա էսկալացիան տեղում: Մենք կարծում ենք, որ ԵՄ-ն պետք է հրատապ, բազմամակարդակ միջամտություն ունենա՝ կասեցնելու Ադրբեջանի ագրեսիան և համոզվելու, որ այն չի կրկնվի՝ արդյունավետ պատժամիջոցների մեխանիզմի կիրառման միջոցով։ Մեր պարտքն է պաշտպանել Հայաստանին և Ադրբեջանի անկասելի ագրեսիայի, պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ ապրող հայ ժողովրդին»,-շեշտել են ԵԽ պատգամավորները:
Նրանք նաև ԵՄ բարձր ներկայացուցչին խնդրել են հնարավորինս շուտ տեղեկացնել իրենց, թե ինչ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկելու՝ երաշխավորելու, որ ԵՄ-ն կարող է պատասխանատվությամբ և արդյունավետ կերպով պաշտպանել Հայաստանին։
Բորելին դիմած պատգամավորների թվում են Էմանուիլ Ֆրագկոսը, Լարս Պատրիկ Բերգը, Բեատա Կեմպան, Եվա Կաիլին, Կոստաս Մավրիդեսը և այլք:

MEPs Tell Borrell Need for Sanctions Mechanism Against Azerbaijan After Attack on Armenia
A group of Members of European Parliament addressed a letter to the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Josep Borrell requesting the EU to take urgent actions to protect Armenia from the Azerbaijani aggression, Armenpress reports.
''Since early today, 13 September 2022, an unprovoked and unjustified aggression against the sovereign territory of Armenia is yet another flagrant violation by Azerbaijan of the Charter of the United Nations, the Helsinki Final Act and the Trilateral Statement of 9 November 2020.
As of 11:00, the Armenian side has 49 confirmed casualties. Further numbers, including those wounded, are being verified.
In light of Azerbaijan’s clearly ple-planned and premeditated aggression, there is an urgent need for the EU to take decisive and adequate actions and steps to immediately stop Azerbaijan’s aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia and prevent further escalation of the situation on the ground.
We consider that the EU should have an urgent, multi-level intervention in order to stop Azerbaijan’s aggression and make sure that it will not be repeated, through an effective sanctions’ mechanism.
It is our duty to protect Armenia and the Armenian people living under the constant war threat from Azerbaijan’s unstoppable aggression.
Please inform us, at your earliest convenience, what concrete steps you will take in order to assure that the EU can responsibly and effectively protect Armenia.”