ՄԱԿ ԱԽ-ն կրկին կքննարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հինգշաբթի օրը կրկին կքննարկի իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ասված է կազմակերպության նիստերի ծրագրի ծրագրում։
Քննարկումը նախատեսվում է անցկացնել ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ​​ներկայացուցչի՝ Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակի կապակցությամբ։
Նախօրեին հարցը ներառվել էր նաև նիստերի օրակարգում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Ֆրանսիայի նախագահության խնդրանքով։ Խորհրդակցություններն անցել են փակ դռների հետևում։
Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան ասել էր, որ Անվտանգության խորհրդում քննարկումներից հետո իրենք կողմ են արտահայտվել Բաքվի և Երևանի միջև վաղաժամ զինադադարին և իրավիճակը քաղաքական ու դիվանագիտական ​​ճանապարհով կարգավորմանը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պնդում է, որպեսզի մամուլի այդ տարրերում անպայման հղում լինի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ 2020 և 2021 թվականների եռակողմ հայտարարություններին, որոնք հիմք են հանդիսանում երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման համար, հրադադարի պարտավորություններ և մի շարք նախագծեր են պարունակում։

СБ ООН вновь рассмотрит ситуацию вокруг Армении и Азербайджана
Совбез ООН в четверг вновь обсудит ситуацию на армяно-азербайджанской границе․ Как передает NEWS.am об этом говорится в программе программы заседаний организации.
Обсуждение планируется провести в связи с письмом постпреда Армении при ООН председателю Совбеза.
Накануне вопрос также был включен в повестку заседаний по запросу председательствующей в СБ ООН Франции. Консультации проходили в закрытом режиме.
Позже постпред РФ при ООН Василий Небензя сообщил, что по итогам обсуждений в Совбезе высказались за скорейшее прекращение огня между Баку и Ереваном и урегулирование ситуации политико-дипломатическими средствами.
По его словам, Москва настаивает на том, чтобы в этих пресс-элементах обязательно была ссылка на трехсторонние заявления президентов России, Армении и Азербайджана от 2020 и 2021 года, которые являются основой нормализации отношений двух стран, содержат обязательства по прекращению огня и целый ряд проектов.