ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը
Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը, որն ուժի մեջ է մտել սեպտեմբերի 14-ին՝ ժամը 20:00-ից սկսած։ Այս մասին նշվում է ԵՄ խոսնակի անունից տարածված հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ ոգևորում են տեղերից ստացվող զեկույցները, որոնցում նշվում է, որ հրադադարը, մինչև այժմ, պահպանվում է։
Կոչ ենք անում կողմերին շարունակել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և համակարգել մարդասիրական քայլերը, մասնավորապես՝ զոհված զինվորների մարմինների հանձնումը»,-ընդգծվում է հայտարարությունում:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելի   մանդատի շրջանակում շարունակում է բարձր մակարդակի խորհրդակցությունները՝ սեպտեմբերի 14-ին Բաքվում, 15-ին՝ Երևանում։
ԵՄ-ը շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։

ЕС приветствует прекращение огня, достигнутое между Арменией и Азербайджаном
Европейский Союз приветствует достигнутое между Арменией и Азербайджаном соглашение о прекращении огня, которое вступило в силу в 20:00 14 сентября. Об этом говорится в заявлении, распространенном от имени официального представителя ЕС, передает Арменпресс
''Нас радуют поступающие с мест сообщения, в которых отмечается, что режим прекращения огня соблюдается.
Призываем стороны продолжать соблюдать режим прекращения огня и координировать гуманитарные мероприятия, в частности, передачу тел погибших военнослужащих'', - подчеркивается в заявлении.
Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар продолжает консультации на высоком уровне в рамках мандата верховного представителя ЕС Жозепа Борреля 14 сентября в Баку и 15 сентября в Ереване.
ЕС продолжает активное участие в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе на высшем уровне, при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля.