ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը
Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը, որն ուժի մեջ է մտել սեպտեմբերի 14-ին՝ ժամը 20:00-ից սկսած։ Այս մասին նշվում է ԵՄ խոսնակի անունից տարածված հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ ոգևորում են տեղերից ստացվող զեկույցները, որոնցում նշվում է, որ հրադադարը, մինչև այժմ, պահպանվում է։
Կոչ ենք անում կողմերին շարունակել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և համակարգել մարդասիրական քայլերը, մասնավորապես՝ զոհված զինվորների մարմինների հանձնումը»,-ընդգծվում է հայտարարությունում:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելի   մանդատի շրջանակում շարունակում է բարձր մակարդակի խորհրդակցությունները՝ սեպտեմբերի 14-ին Բաքվում, 15-ին՝ Երևանում։
ԵՄ-ը շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։

EU Welcomes Agreement on Ceasefire Between Armenia and Azerbaijan
The European Union welcomes the agreement on a ceasefire between Armenia and Azerbaijan, which entered in force yesterday at 20:00, the statement made by the EU Spokesperson says, Armenpress reports.
“The EU welcomes the agreement on a ceasefire between Armenia and Azerbaijan, which entered in force yesterday at 20:00. We are encouraged by local reports stating that the ceasefire is being respected so far.
We call on the sides to continue its implementation and coordinate humanitarian steps, such as the handover of bodies of soldiers.
EU Special Representative, Toivo Klaar, carries on his high-level consultations, as mandated by HR/VP Borrell, in Baku yesterday and in Yerevan today.
The EU remains strongly involved in the normalization process between Armenia and Azerbaijan, including at the highest level through President of the European Council, Charles Michel”, the statement says.