Ֆրանսիան կոչ է անում Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը ելման դիրքեր. ՄԱԿ-ի ԱԽ նախագահ
Ֆրանսիան կոչ է անում Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից դեպի ելման դիրքեր: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ժամանակ հայտարարեց Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ, Անվտանգության խորհրդի նախագահ Նիկոլա դե Ռիվիերը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի:
«Ֆրանսիան մտահոգված է գործողություններով, որոնք տեղի են ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին: ՀՀ տարածքում մի քանի վայրեր կրակի են մատնվել, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են վնասվել: Սրանք ամենաուժեղ մարտերն են 2020 թվականից ի վեր: Ֆրանսիան իր գործընկերների հետ փորձում է խրախուսել հարգել հրադադարը: Մակրոնը խոսել է Փաշինյանի և Ալիևի հետ: 2020 -ի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները պետք է պահպանվեն: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին հետ քաշել իր զորքերը ելման դիրք, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի: Կողմերը պետք է քննարկեն դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերը, ինչպես նաև որոշ ուժերի կողմից բռնության դեպքերի կանխումը: Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելուն», - իր խոսքում նշեց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհուրդը հրատապ նիստ է անցկացնում Հայաստանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ:

France Demands Azerbaijan to Pull Back Troops from Armenia
France is calling on Azerbaijan to pull back troops from sovereign territory of Armenia to initial positions, Nicolas de Rivière, Permanent Representative of France to the United Nations and President of the UN Security Council said during the UN Security Council emergency meeting following Azerbaijan’s attack on Armenia, Armenpress reports.
Nicolas de Rivière emphasized that Armenia’s territorial integrity must be preserved.
“France is concerned over the actions taking place on the Armenian-Azerbaijani border. Several areas in territory of Armenia have been fired at, civilian infrastructures were damaged. This is the heaviest fighting since 2020. France, together with partners, is trying to encourage respect to the ceasefire. President Macron spoke with Prime Minister Pashinyan and President Aliyev. The terms of the 2020 November trilateral statement must be maintained. We are calling on Azerbaijan to pull back troops to initial positions, the territorial integrity of Armenia must be preserved. The parties must discuss demarcation and delimitation issues and prevention of violence….France will continue to support achieving lasting peace in the region,” Nicolas de Rivière said.
On September 13, the Azerbaijani Armed Forces launched a major attack on Armenia from several directions, bombarding both military and civilian infrastructures with rocket-artillery and drone strikes.
105 Armenian troops were killed and 6 civilians were wounded. Azerbaijan halted its attack in the evening of September 14 after a ceasefire was reached.