ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Նախարար Միրզոյանը Տոյվո Կլաարին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի ձեռնարկած քայլերն ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով։
Հայկական կողմն անթույլատրելի է համարել նաև Ադրբեջանի զիված ուժերի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումները, մասնավորապես` խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմի նման գործողությունները խաթարում են տարածաշրջանում տևական և համապարփակ խաղաղություն հաստատելու ջանքերը՝ այս համատեքստում ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական ագրեսիայի հասցեական և համարժեք դատապարտումը: Կարևորվել է նաև հրադադարի ռեժիմի պահպանումը և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների շուտափույթ վերացումը։
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բրյուսելյան հարթակի արդյունավետությամ վերաբերյալ։

Арарат Мирзоян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии
15 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял специального представителя ЕС на Южном Кавказе и по вопросу кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Министр Мирзоян представил Тойво Клаару ситуацию, создавшуюся в результате заранее спланированной широкомасштабной агрессии азербайджанских вооруженных сил в отношении суверенной территории Республики Армения и предпринятые Арменией шаги с целью остановить агрессию.
Армянская сторона также сочла недопустимыми грубейшие нарушения международного права вооруженными силами Азербайджана, в частности,  преднамеренные обстрелы  мирного населения и гражданской инфраструктуры.
Глава внешнеполитического ведомства Армении особо подчеркнул, что подобные действия азербайджанской стороны подрывают усилия по установлению прочного и всеобъемлющего мира в регионе, подчеркнув в этом контексте адресное и соразмерное осуждение азербайджанской агрессии со стороны международного сообщества. Была отмечена также важность сохранения режима прекращения огня и скорейшей ликвидации последствий агрессии Азербайджана.
Арарат Мирзоян и Тойво Клаар также обменялись мнениями об эффективности брюссельской платформы по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.