Էրդողանը հայտարարել է, որ Բաքուն ավարտել է «ռազմական գործողությունը» ՀՀ սահմանին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի կողմից այսպես կոչված «ռազմական գործողության» ավարտի մասին, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Վերադառնալով Սամարղանդից՝ թուրք առաջնորդը լրագրողներին հայտնել է, որ նման տեղեկություն է ստացել ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևից։
Էրդողանը լրատվամիջոցներին ասել է, թե իմաստ չունի քննարկել այն, ինչն արդեն ավարտված է։
«Մեր ադրբեջանցի եղբայրներն այժմ տեղափոխվել են անվտանգ դիրք»,–հավելել է նա:
Ընդ որում, թուրք առաջնորդը կրկին դիմել է Երևանին՝ կոչ անելով ավանդույթի համաձայն «գործել նախկինում ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, կենտրոնանալ խաղաղության և համագործակցության վրա»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ մեր տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման գործընթացները հաջողությամբ ավարտվեն, իսկ խաղաղությունն ու կայունությունը երկարընթաց լինեն»,–ասել է Էրդողանը։

Erdogan Announces ‘Completion of Military Operation’ on Armenian Border
Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that Azerbaijani President Ilham Aliyev sent information about the ‘completion of the military operation’ on the border with Armenia, RIA Novosti reports.
Erdogan made this statement upon his return from SamarkandNews.am reports.
At the same time, he repeated his assertion that the "operation" was launched in response to the “provocations" of Armenia.
“Since the operation has already been completed, there is no point in discussing it now.  According to the information I received from Mr. Ilham, our Azerbaijani brothers have now moved to a safe position,” he said.
For Yerevan, it is important "to give up provocations against Baku and act in accordance with the obligations that were given earlier, for the sake of peace and cooperation," Erdogan said.
"We wish that the normalization processes in our region will be successfully completed, and regional peace and stability will be ensured for a long time," the Turkish president says.