ՀՀ ԱԳ նախարարը Հունաստանի ու Կիպրոսի իր գործընկերներին է ներկայացրել ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Սեպտեմբերի 19-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասին և Արևելյան Միջերկրականին վերաբերող անվտանգային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նախարար Դենդիասն անդրադարձել է Հունաստանի դեմ Թուրքիայի թշնամական հռետորաբանության ուժգնացմանը:
Նախարար Կասուլիդեսն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արևելյան Միջերկրականում ստեղծված իրավիճակը և Կիպրոսի վերամիավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Նախարարներ Կասուլիդեսը և Դենդիասն իրենց համերաշխությունն ու աջակցությունն են հայտնել հայ ժողովրդին։
ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ շփումները եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում` այն որակապես նոր մակարդակի հասցնելու և համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու համար:

Joint Press Statement Following the Trilateral Meeting of the Foreign Ministers of Armenia, Cyprus and Greece
On September 19, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, foreign ministers of Armenia Ararat Mirzoyan, Cyprus Ioannis Kasoulides and Greece Nikos Dendias met in New York.
During the meeting security issues related to the South Caucasus and the Eastern Mediterranean were discussed.
Minister Mirzoyan presented the situation resulting from the recent Azerbaijani aggression against Armenia.
Minister Dendias referred to the escalation of the hostile rhetoric of Turkey against Greece.
Minister Kasoulides briefed his counterparts on the situation in the Eastern Mediterranean and on the latest developments regarding the Cyprus reunification process.
Ministers Kasoulides and Dendias expressed their solidarity and support to the Armenian people.
The foreign ministers expressed readiness to continue active contacts within the trilateral format in order to bring it to a qualitatively new level and expand the scope of cooperation.